Během měnové krize by došlo k dramatickému znehodnocení české koruny.
Letos výrazně oslabila zejména česká koruna, maďarský forint a rumunský lei. V Česku, Maďarsku a Rumunsku proto hrozí v příštím roce měnová krize. Při ní by došlo k dramatickému znehodnocení české koruny. Informovala o tom ČTK s odkazem na zprávy největší japonské investiční banky Nomura Holdings.
Varování se zakládá na analýze osmi ukazatelů. Analytici zohlednili například poměr devizových rezerv k dovozu, krátkodobé úrokové sazby a rozpočtové a obchodní ukazatele. Ukazatelé sestavují tzv. Damoklův index, který hodnotí náchylnost 32 rozvíjejících se ekonomik, včetně Česka, právě k měnové krizi.
Česko čelí dvěma nerovnováhám
„Běžný účet platební bilance v poměru k hrubému domácímu produktu podle všeho letos v Česku vykáže nejhlubší deficit za posledních patnáct let,“ komentuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda pro byznysový server Newstream. Česká ekonomika tak podle něj čelí dvěma zásadním nerovnováhám, a to vnější i vnitřní. „Přitom deficit běžného účtu je projevem vnější nerovnováhy dané ekonomiky, tedy té ve vztahu k zahraničí. A deficit veřejných financí je zase projevem určité vnitřní nerovnováhy dané ekonomiky,“ dodává.
Zranitelnost měn rozvíjejících se trhů je nyní podle Nomury nejvyšší za uplynulých více než dvacet let. Měnovou krizi už zažil Egypt, Srí Lanka, Turecko a Pákistán. Analytici upozornili, že tyto země se stále potýkají s problémy.
Bankovní rada České národní banky (ČNB) začátkem listopadu již potřetí v řadě ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Rada dodala, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Ve prospěch koruny v rámci intervencí vynaložila od května až 25,5 miliardy eur (619,8 miliardy korun). To je zhruba 16 procent devizových rezerv.