Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
31. října 2022 v 14:49
Čas čtení 0:58
Kuni Nguyenová

Inflace v eurozóně v říjnu stoupla na 10,7 procenta. Dosáhla rekordu kvůli dražším energiím

Inflace v eurozóně v říjnu stoupla na 10,7 procenta. Dosáhla rekordu kvůli dražším energiím
Zdroj: Wikimedia/Europa credito urgente/na voľné použitie
EKONOMIKA A FINANCE EKONOMIKA EVROPSKÁ UNIE
Uložit Uložené

Nejnižší inflace byla ve Francii s hodnotami 7,1 procenta. Naopak nejvyšší tempo růstu měla trojice pobaltských zemí.

Míra inflace v zemích EU, jejichž oficiální měnou je euro, dosáhla v letošním říjnu 10,7 procenta a stejně jako v předchozích měsících zdolala rekord. Loni v říjnu přitom dosahovala polovičních hodnot, tedy 4,1 procenta. Informoval o tom evropský statistický úřad Eurostat.

Důvodem nadměrného tempa růstu cen jsou ceny energií, které v říjnu stouply o 41,9 procenta ze zářijových hodnot 40,7 procenta. Rychleji se v eurozóně zdražovaly také potraviny, alkohol či tabákové výrobky, jejichž ceny rostly z původních 11,8 procenta v září na 13,1 procenta v říjnu. 

Nejnižší inflace byla ve Francii s hodnotami 7,1 procenta. Naopak nejvyšší tempo růstu měla trojice pobaltských zemí. Jde o Estonsko (22,4 procenta), Litvu (22 procent) a Lotyšsko (21,8 procenta)

Přijetí eura inflaci v Česku nepomůže, míní ekonomka 

Vyšší inflaci, než je průměr v eurozóně, má také Česko s 18 procenty. Často se z řad politiků ozývá argument o tom, že pro Česko nastal čas na přijetí eura, neboť země používající euro mají inflaci oproti Česku aktuálně nižší. Přijmout euro jako oficiální měnu ovšem není řešením, míní Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

„Pobaltské státy Estonsko, Litva, Lotyšsko mají dokonce vyšší inflaci než Česko. Je to dáno dynamickým růstem mezd oproti produktivitě práce. Takže také podobný problém, jako máme my. Samozřejmě se porovnáváme s průměrem, který je určitě nižší, než má ČR, ale v rámci eurozóny jsou velké rozdíly. Jinými slovy, euro není recept na inflaci. My s eurem můžeme mít vysokou, ale i nízkou inflaci,“ řekla Horská v rozhovoru pro Refresher.

Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více