hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Rozhovory

Inflaci neukočírujeme s pěstováním nátury „užít si dnes a zítra bude potopa“, říká ekonomka Horská

O zdražování „všeho a všem“, receptu na zkrocení inflace, ale také problematice bydlení pro mladé jsme si povídali s Helenou Horskou, hlavní ekonomkou Raiffeisenbank.

Kuni Nguyenová
8. 7. 2022 7:00 Čas čtení: 12:20
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Inflaci neukočírujeme s pěstováním nátury „užít si dnes a zítra bude potopa“, říká ekonomka Horská
Zdroj: Pexels/Kevin Malik/volně k užití
Rozhovory
0
Kuni Nguyenová
8. 7. 2022 7:00
Čas čtení: 12:20

Inflaci neukočírujeme s pěstováním nátury „užít si dnes a zítra bude potopa“, říká ekonomka Horská

O zdražování „všeho a všem“, receptu na zkrocení inflace, ale také problematice bydlení pro mladé jsme si povídali s Helenou Horskou, hlavní ekonomkou Raiffeisenbank.

Kuni Nguyenová
8. červenec 2022, 7:00
Čas čtení: 12:20
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Inflaci neukočírujeme s pěstováním nátury „užít si dnes a zítra bude potopa“, říká ekonomka Horská
Zdroj: Pexels/Kevin Malik/volně k užití

Inflace už není pouze pojmem v učebnicích ekonomiky, čím dál více se totiž projevuje v našich peněženkách. Zdražuje se téměř vše –⁠ potraviny, náklady na bydlení či benzin. Za růst cen zboží či služeb je přitom zodpovědná nejen vláda a centrální banka, ale i domácnosti. „Inflaci nikdy nezkrotíme tím, že se ji budeme snažit předhonit jako chytrá horákyně a nakupovat zboží levněji s výhledem, že bude o něco dražší,“ říká ekonomka Helena Horská v rozhovoru pro Refresher.

 

S ekonomkou jsme mimo jiné probrali, kdy vysoká inflace skončí, v čem naopak může být růst cen pozitivní nebo jak přemýšlí nad řešením nedostupného bydlení pro mladé.

 

Na ekonomické podstránce Refresheru Disrupter pravidelně do hloubky rozebíráme dění v ekonomice, která ovlivňují naši společnost. Naši práci můžeš podpořit tak, že se přidáš do klubu Refresher+. Získáš přístup ke všem exkluzivním článkům a další výhody.

 

Přečtu vám titulky z médií, které mě za poslední dobu zaujaly: „Inflace znovu láme rekordy a mučí peněženky všech“, „Češi chudnou rekordním tempem, které nezpomaluje“, „Špatná zpráva pro všechny, inflace bude sestupovat z vrcholu jen zvolna“, „Bojíme se víc covidu, nebo inflace a války?“ Odpovídá to aktuální situaci?Titulky reflektují, že 16procentní inflace za květen je pro nás šokující. Ale zároveň jsou titulky trošičku alarmující. My jsme si totiž dlouhou dobu zvykli na velmi nízkou, jednocifernou inflaci a pak se nám nečekaně rychle vzedmula vlna růstu cen. Bylo to výsledkem kombinací mnoha faktorů, které se nedaly předvídat. Jednak covid a s tím způsobená odložená spotřeba, k tomu hřebíček do rakve dala válka na Ukrajině. Naše křehká ekonomika ještě byla v režimu „zavřít a otevřít během covidu“ a už nebyla schopna absorbovat takový šok. 


Z dlouhodobého hlediska bych to ale nepovažovala za žádnou pohromu vzhledem k tomu, jak byla naše ekonomika nastavená. Pokud si očistíme naše příjmy, tak ano, inflace nás ochuzuje. Ale nevrací nás zpátky do devadesátek nebo do situace před deseti lety, nýbrž „jen“ na kupní sílu před covidem. Což za mě není nijak velké drama.

 

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Zdroj: se svolením Heleny Horské

 

Už nyní pozoruji, jak nám vše zdražuje, od potravin, bydlení až po ceny pohonných hmot. Co ale může způsobit strategie lidí „nakupme hned, dokud je to ještě levné“?

Taková nákupní horečka způsobuje právě to, co vidíme. Inflace nám stále ještě roste, lidé nedávají jasný signál svým obchodníkům a dodavatelům, že už opravdu nebudou ochotni akceptovat tuto cenu. Dokud se tady bude pěstovat nátura „užijeme si dnes a zítra po nás potopa“, tak inflaci budeme mít problém ukočírovat. Za mě je potřeba v této době si říct, že já sám nebo sama můžu v této době něco udělat proti inflaci. 


Jak tedy můžeme pomoci zkrotit inflaci my, domácnosti?

Budeme dávat větší pozornost na to, co utrácíme, co nám dává velkou hodnotu, jestli neutrácíme za věci, které jsou zbytné a škodí životnímu prostředí. Zda to zboží nutně potřebuji ke svému uspokojení a často i marketingem vyvolaným umělým touhám. Ono je těžké tomu „nakupujme hned, dokud to ještě je levné“ nepodlehnout, protože i tak růst cen bude pokračovat. Pokud se jej ale budeme snažit předhonit, být chytrá horákyně a koupit zboží levněji s výhledem, že bude o něco dražší, tak inflaci nikdy nezkrotíme.

Možná trochu vzít část odpovědnosti i za sebe. Pokud jsme schopni generovat nějaké úspory a zbydou nám prostředky, tak se podívejme, jak spoříme a investujeme. Logicky, současnou inflaci žádnými investicemi horko těžko rozumně nepřekonáme, ale takto vysoká by neměla být navždy. Určitě budeme schopni najít různorodé spektrum investic, které dokáže vykrýt dvou- až tříprocentní inflaci. Navíc nejde o velké částky. Pravidelnými investicemi si připravíme finanční rezervy na horší časy i na postproduktivní život. 


Můžeme také zvážit, zdali je zboží za danou cenu akceptovatelné a zda jsme ochotni jej koupit. Jde o určitou disciplínu, kterou i my spotřebitelé můžeme dát maloobchodu. 

 

Růst cen může některým firmám pomoci prodat výrobky, které mají vyšší přidanou hodnotu nebo více služeb.

 

Nakolik obchodníci využívají fenoménu rostoucí inflace? 

Aby to nevyznělo, že maloobchodníci si mastí kapsy a rostou jim marže, ale když se podíváme na ceny průmyslových výrobců, náklady jim dokonce rostou dvakrát více, než nám spotřebitelům. Narůstají náklady energií, surovin i na pracovní síly. 


My jsme si dělali jednoduchou analýzu, kde jsme se podívali, v čem nám rostou ceny rychleji než ve zbytku eurozóny. Je založena na harmonizovaném indexu spotřebitelských cen, který publikuje Eurostat, kdy porovnáváte opravdu hrušky s hruškami. Vyšlo nám, že naše inflace v porovnání s EU je výrazně nižší například v oddělení oděvů a obuvi, a tam mimochodem rostly marže, dále jsou to služby. Naopak vyšší je u potravin nebo vybavení v domácnosti, jako je nábytek, elektronika a podobně. Vidíme také zvýšení cen pohonných hmot, ale tady je to spíš zvýšení cen marží u rafinérií než u výrobců pohonných hmot. 


Prodejci toho zkrátka využijí, a když uvidí, že lidé mohou a chtějí utrácet, budou se snažit co nejvíce zvýšených nákladů promítnout přímo na spotřebitele. Pokud jsou ochotni to akceptovat, tak těžko můžeme obchodníkům zazlívat, že rostou ceny. 

Které sektory podle Vás ještě nenaplnily potenciál zvedat ceny?Bohužel – a to není dobrá zpráva pro běžného spotřebitele – růst cen bude dál přetrvávat. Věříme, že pomalejším tempem, ale vzhledem k tomu, jak se vyvíjí válečný konflikt, který nebere konce, tak musíme bohužel počítat s tím, že ceny potravin, včetně těch dovezených, budou zdražovat. Navíc bude dále prostupovat ekonomikou růst cen energií, který probublává celým systémem velmi pomalu. Což se projeví nejen v pekárnách, kde se tepelně upravují potraviny, ale i v dalších oborech, kde se zboží dopravuje velkými vzdálenostmi. Tím pádem to budou i restaurace, které budou čelit růstu cen vstupů. 

 

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční
1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu REFRESHER+

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Co patří do receptu na zkrocení inflace a co k tomu (ne)může udělat vláda.
  • Zda může být přijmutí eura řešením.
  • Proč je podle ekonomky důležité zvyšovat úrokové sazby, navzdory tomu, že se mladým rozplývá sen o vlastním bydlení.
  • Kam až zdražování cen či služeb může dosáhnout a kdy se naopak situace „uklidní“.
  • Zdražování nyní obírá Čechy a Češky o výdělky – kdy se tento trend obrátí.
Dočíst článek
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 117638 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: PPV kód na Oktagon 59 , Bělení zubů v Dr. Úsmev ZDARMA nebo Dentální hygiena v Dr. Úsmev ZDARMA
Zobrazit všechny (9)
Upozornit na chybu - pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: europa.eu, bloomberg.com, europa.eu, europa.eu, refresher.czNáhledový obrázek: Fanatic Studio/Science Photo Library
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu Rozhovory
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více