Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
27. října 2022 v 15:33
Čas čtení 1:25
Kuni Nguyenová

Průzkum odtajnil mzdy českých manažerů. V průměru berou 128 tisíc a na bonusech 2 miliony

Průzkum odtajnil mzdy českých manažerů. V průměru berou 128 tisíc a na bonusech 2 miliony
Zdroj: Unsplash/Hunters Race/volně k užití
EKONOMIKA A FINANCE EKONOMIKA
Uložit Uložené

Češi a Češky na vedoucích pozicích vydělávají v průměru alespoň třikrát víc než jejich průměrní zaměstnanci.

Kolik berou čeští manažeři firem? Na to se letos podíval průzkum Executive Salary Survey 2022, jenž sbíral odpovědi od více než tisíce respondentů z řad seniorních vedoucích pozic. Na výsledky průzkumu upozornil český Forbes.

Z dat vyplývá, že českým manažerům a manažerkám letos stoupla měsíční výplata, a to v průměru o devět procent na 128 266 korun. Částka je podobná napříč manažerskými úrovněmi i velikostmi firem. To je alespoň třikrát víc, než bere průměrný český zaměstnanec, který má podle aktuálních dat ČSÚ 40 086 korun v hrubém. 

Lidem na manažerských pozicích ale stouply i bonusy: ty vystřelily v průměru o třetinu na 1 947 521 korun. Podle průzkumu jsou tedy „manažerské výdělky vůči inflaci chráněny podstatně lépe než výplaty ostatních zaměstnanců“.

Mzdová propast se prohlubuje i mezi manažerkami a manažery

České ženy v manažerských pozicích jsou na tom ovšem ve srovnání se svými mužskými protějšky podstatně hůře. Mzdová propast se tedy prohlubuje: zatímco ženy na manažerských pozicích letos vydělávají v průměru 107 857 korun, u mužů to je 132 861 korun. V bonusech pak mají dvakrát míň. Zatímco ženy dostanou v bonusech v průměru 267 094 korun, muži si v tomto ohledu přivydělají 440 125 korun.

Ženy navíc představují na manažerských pozicích výraznou menšinu, v Česku tvoří 19 procent. Podíl se ovšem mírně zvyšuje, například loni šlo o 17 procent. Příjmová rovnost je přitom jedním z nejdůležitějších cílů v rámci genderové problematiky na trhu práce. Průměrný gender pay gap (GPG neboli rozdíl v odměňování žen a mužů – pozn. redakce) v Evropské unii je podle posledních dostupných dat Eurostatu kolem 13 procent, v Česku dosahuje 16,4 procenta. Z průzkumu tedy vyplývá, že v manažerských pozicích je GPG 18,8 %, na bonusech až 39,3 %.

„V Česku převládá politika ‚don't ask, don't tell‘: o platu se nemluví, na mzdu se neptáme. Peníze a odměna jako by byly něco nemravného. Přesto jsou to zásadní hybatelé naší práce a férová odměna je výrazným motivačním prvkem,“ uvádí zástupci projektu Gender Studies. Ve firmách se ovšem najdou i výjimky, které ženy a muže skutečně rovně odměňují. Ženám nabízí třeba baby friendly pracovní prostředí i nadstandardní počet sick days. O těchto českých firmách jsme tě už dříve informovali.

Anketa:
Mluvíš o výši své mzdy?
Nikdy.
Jen s rodinou.
Ano.
Nikdy.
24 %
Jen s rodinou.
38 %
Ano.
39 %
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více