Ceny rostlinných olejů během měsíce klesly o 6,6 procenta, naopak zdražily obiloviny a rýže.
Souhrnný index Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích. V září klesl na 136,3 bodu ze srpnových hodnot 137,9 bodu. Jedná se tak o pokles už šestým měsícem po sobě.
K poklesu indexu přispěly zejména ceny rostlinných olejů, které meziměsíčně zlevnily o 6,6 procenta. Důvodem jsou vyšší dodávky a pokles cen ropy. Snížily se také ceny cukru, mléčných výrobků a masa, což zmírnilo inflační tlaky.
Ve srovnání s loňským zářím je však index o 5,5 procenta vyšší. Letos v březnu, po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu, vystoupil na rekordních 159,7 bodu.
Naopak index cen obilovin vzrostl během měsíce o 1,5 procenta. Důvodem jsou obavy o úrodu v Argentině a ve Spojených státech, vysoký vývoz z EU a zvýšená nejistota kolem pozdějšího přístupu do ukrajinských přístavů v Černém moři. O 2,2 procenta vzrostly také ceny rýže, a to kvůli obavám z dopadů nedávných záplav v Pákistánu.
V Česku je nyní mouka oproti loňskému srpnu dražší o 64 procent, oleje a tuky o 50 procent, polotučné trvanlivé mléko o 49 procent, cukr o 42 procent a drůbeží maso o 34 procent. O inflaci a cenách nejen potravin v Česku jsme tě informovali v našem článku.