Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
10. srpna 2022 v 12:44
Čas čtení 0:51
Kuni Nguyenová ČTK

Senát schválil zákaz plastových příborů, talířů nebo brček

Senát schválil zákaz plastových příborů, talířů nebo brček
Zdroj: Unsplash.com
EKONOMIKA A FINANCE EKONOMIKA
Uložit Uložené

Jednorázové plastové výrobky budou mít v Česku brzy definitivní stopku.

Senát ve středu schválil zákon o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí, který je v souladu s předpisy Evropské unie. Pro zákaz hlasovalo 49 ze 69 přítomných senátorů, zákon nyní dostane k posouzení prezident Miloš Zeman. Informovala o tom ČTK.

Zákaz postihne hlavně jednorázové plastové výrobky, mezi něž patří také nápojová míchátka, vatové tyčinky či tyčky k uchycení balonků, nápojové kelímky a krabičky na jídlo z expandovaného polystyrenu. Díky tomu by se podle ministerstva měla ročně snížit spotřeba daných plastových výrobků zhruba o 1,77 miliardy kusů.

V Česku skončí tyto plastové výrobky:
> příbory (vidličky, nože, lžíce, jídelní hůlky)
> talíře
> brčka
> nápojová míchátka
> vatové tyčinky
> tyčky k balonkům
> nádoby na potraviny z expandovaného polystyrenu
> nádoby na nápoje z expandovaného polystyrenu
> kelímky z expandovaného polystyrenu
> všechny výrobky z oxo-rozložitelných plastů

K vybraným jednorázovým výrobkům už existuje řada opakovaně použitelných alternativ. Příbory nebo brčka z udržitelnějších materiálů, jako je bambus nebo cukrová třtina, už nyní používá řada tuzemských podniků či obchodních řetězců.

Samotnému státu ovšem hrozí postih od Evropské komise, a to za neplnění evropské směrnice z roku 2019, která omezení některých plastových výrobků vyžaduje. Změny v Česku totiž přicházejí se značným zpožděním, do českého právního řádu se měly dostat už loni a v platnost nejpozději letos od 1. července. Více se dozvíš v našem podrobném článku.

Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více