hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
Ekonomika a finance

Sněmovna schválila zákaz plastových příborů, talířů nebo brček. Nestihla to včas, hrozí unijní pokuta

Ačkoli tuzemské podniky je už samy dobrovolně nenabízí, státu i tak hrozí postih od Evropské komise.

Kuni Nguyenová, ČTK
20. 7. 2022 15:43 Čas čtení: 2:10
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Ekonomika a finance
0
Kuni Nguyenová
ČTK
20. 7. 2022 15:43
Čas čtení: 2:10

Sněmovna schválila zákaz plastových příborů, talířů nebo brček. Nestihla to včas, hrozí unijní pokuta

Ačkoli tuzemské podniky je už samy dobrovolně nenabízí, státu i tak hrozí postih od Evropské komise.

Kuni Nguyenová
ČTK
20. červenec 2022, 15:43
Čas čtení: 2:10
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Jednorázové plastové příbory, talíře nebo brčka budou mít brzy v Česku definitivní stopku. Sněmovna ve středu schválila zákon o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí, který je v souladu s předpisy Evropské unie. Informuje o tom ČTK

 

Zdroj: REFRESHER/Eliška Kubů

 

Zákaz postihne hlavně jednorázové plastové výrobky, mezi něž patří také nápojová míchátka, vatové tyčinky či tyčky k uchycení balonků, nápojové kelímky a krabičky na jídlo z expandovaného polystyrenu. Díky tomu by se podle ministerstva měla ročně snížit spotřeba daných plastových výrobků zhruba o 1,77 miliardy kusů. 

 

U části produktů bude muset výrobce nově upozorňovat uživatele na přítomnost plastů a informovat je o tom, jak se jich po použití správně zbavit. Týkat se to bude hygienických vložek, tamponů, vlhčených ubrousků nebo cigaretových filtrů.

 

V Česku skončí tyto plastové výrobky: 
> příbory (vidličky, nože, lžíce, jídelní hůlky)
> talíře
> brčka
> nápojová míchátka
> vatové tyčinky
> tyčky k balonkům
> nádoby na potraviny z expandovaného polystyrenu
> nádoby na nápoje z expandovaného polystyrenu
> kelímky z expandovaného polystyrenu
> všechny výrobky z oxo-rozložitelných plastů 

  

Návrh také obsahuje cíle pro zpětný odběr plastových nápojových obalů. V roce 2025 to má být 77 procent hmotnosti obalů uvedených v daném roce na trh nebo do oběhu, v roce 2029 až 90 procent. Česko už nyní podle poslankyně ANO a bývalé náměstkyně ministra životního prostředí Bereniky Peštové třídí zhruba 80 procent nápojových PET lahví, což je jeden z nejlepších výsledků v Evropské unii.

Ministerstvo uvedlo, že na podporu přechodu na alternativy jednorázových plastových výrobků dalo v poslední dotační výzvě 60 milionů korun. Z nového programového období Operačního programu Životní prostředí pro období let 2021 až 2027 půjde na podporu přechodu na oběhové hospodářství 7,1 miliardy korun.

 

Plnění nového zákona mají kontrolovat Česká obchodní inspekce, Státní potravinářská a zemědělská inspekce a krajské hygienické stanice. Dobrou zprávou ale je, že k vybraným jednorázovým výrobkům už existuje řada opakovaně použitelných alternativ. Plastové brčko bylo nahrazeno brčkem papírovým bambusovým, kovovým, skleněným nebo slámovým, plastové talíře za talíře z cukrové třtiny, plastové příbory za příbory dřevěné.

 

Možností je celá řada a tuzemské podniky či obchodní řetězce je už nyní používají. Poslanci navíc snížili na polovinu pokuty, které by hrozily výrobcům za porušení zákona. Maximální pokuta deset milionů korun se tak snížila na pět milionů korun.

Pozdě, ale přece. Česku ale hrozí sankce

Samotnému státu přitom hrozí postih od Evropské komise, a to za neplnění evropské směrnice z roku 2019, která omezení některých plastových výrobků vyžaduje. Změny v Česku totiž přicházejí se značným zpožděním, do českého právního řádu se měly dostat už loni a v platnost nejpozději letos od 1. července.

Výše unijní pokuty, kterou Česko pravděpodobně schytá, zatím není jasná. Nicméně podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) sankce kvůli zpožděnému schválení v současnosti nehrozí. „Sankční řízení zatím zahájeno nebylo, dostali jsme upozornění,“ řekla Hubáčková před pár týdny na tiskové konferenci.

 

Posledním projednáním ve Sněmovně to navíc nekončí. Normu nyní dostane ke schválení ještě Senát, a nakonec ji podepíše prezident. Hubáčková přitom předpokládá, že by změny související s jednorázovými plasty mohly začít platit až od ledna příštího roku.

 

Zákon o omezení jednorázových plastů ovšem není ojedinělý případ, kdy čeští zákonodárci nestíhají v daných termínech schválit legislativu vycházející z evropských směrnic. Evropská komise vede vůči Česku až 19 řízení, státu tak hrozí miliardové pokuty. Informovali jsme tě o tom dříve v tomto článku.

Upozornit na chybu - pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: europa.eu, ceskenoviny.cz, odpady-online.cz, refresher.czNáhledový obrázek: REFRESHER/Eliška Kubů
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu Ekonomika a finance
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více