Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
10. června 2022 v 11:07
Čas čtení 0:53
Kuni Nguyenová

Inflace v květnu dosáhla 16 procent. Zdražování potravin a nákladů na bydlení nekončí

Inflace v květnu dosáhla 16 procent. Zdražování potravin a nákladů na bydlení nekončí
Zdroj: Pexels/Gustavo Fring/volně k užití
EKONOMIKA A FINANCE EKONOMIKA
Uložit Uložené

Inflace je v současnosti nejvyšší od prosince 1993. Známky zpomalení se zatím neobjevují.

„Spotřebitelské ceny opět výrazně zrychlily svůj meziroční růst, tentokrát až na rovných 16 %. Meziměsíčně vzrostly o 1,8 % především v důsledku růstu cen potravin,“ uvádí ředitel odboru statistiky cen Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jiří Mrázek k aktuálním údajům o zdražování.

Květnovému růstu cen dominovaly potraviny a nealkoholické nápoje, které meziročně zdražily o 15,1 procenta. Češi a Češky si za poslední rok připlatili o 64,6 procenta více za mouku, za máslo o 51,9 procenta, polotučné trvanlivé mléko o 42,1 procenta a vejce o 33,8 procenta. Chleba zdražil o víc než čtvrtinu, ceny drůbežího masa stouply o 30,7 procenta, jedlých olejů o 47,8 procenta a cukru téměř o třetinu.

U bydlení si lidé připlatili hlavně za energie. Zemní plyn se meziročně zdražil o 49,2 procenta, tuhá paliva o 30,1 procenta, elektřina o 30,8 procenta, teplo a teplá voda o 17,8 procenta.

Za pohonné hmoty si čerpací stanice účtovaly o 44,3 procenta víc než před rokem. Dále ceny zboží vzrostly o 17,7 procenta a ceny služeb o 13,1 procenta. „Vývoj cen v oddíle zdraví ovlivnilo sezonní zvýšení cen lázeňských pobytů o 5,6 procenta,“ doplnil ČSÚ.

Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více