hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Rozhovory

Z malé kanceláře po globální firmu. Avast čeká fúze roku (Rozhovor)

Rozhovor s generálním ředitelem Avastu Ondřejem Vlčkem před blížícím se spojením s americkou společností.

Kuni Nguyenová
11. 9. 2022 6:00 Čas čtení: 13:24
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Rozhovory
1
Kuni Nguyenová
11. 9. 2022 6:00
Čas čtení: 13:24

Z malé kanceláře po globální firmu. Avast čeká fúze roku (Rozhovor)

Rozhovor s generálním ředitelem Avastu Ondřejem Vlčkem před blížícím se spojením s americkou společností.

Kuni Nguyenová
11. září 2022, 6:00
Čas čtení: 13:24
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Současný šéf Avastu Ondřej Vlček zde začal pracovat již v 18 letech jako brigádník. Místo počítačů ovšem studoval matematiku. Během doktorského studia se oprostil od kariéry matematického vědce a do firmy nastoupil na plný úvazek. 

 

„Když jsem nastupoval do Avastu, bylo zde pár lidí. Dva zakladatelé, dva programátoři, jedna sekretářka a žádní obchodníci. Ve skutečnosti jsem nepřišel sám, ale s kamarádem, takže jsme výrazným způsobem navýšili počet zaměstnanců. Seděli jsme v malé kanceláři ve Strašnicích,“ zmiňuje Vlček začátky české antivirové firmy, která je aktuálně globálním hráčem se dvěma tisíci lidmi.

 

Šéf Avastu Ondřej Vlček.
Šéf Avastu Ondřej Vlček. Zdroj: REFRESHER/David Marcin

 

Avast má nyní před sebou spojení s americkým konkurentem NortonLifeLock. Vlček v rozhovoru pro REFRESHER prozradil, že v následujících dnech by se dohoda měla uzavřít. Nová společnost bude mít sídlo v Praze a v Tempe v Arizoně, přičemž služby bude nabízet více než půl miliardě uživatelů.

 

S novou firmou nastanou personální změny, ale i expanze na nové trhy. „Pro firmy je hrozně důležité, aby neměly všechna vajíčka v jednom košíku. Čím jsou větší, tím jsou v tomto směru i zranitelnější,“ řekl šéf Avastu, který se mimo jiné řadí mezi 100 nejbohatších Čechů.

 

V rozhovoru jsme probrali také to, jak v Avastu funguje neomezená dovolená v praxi nebo jaké jsou největší kyberhrozby v Česku a kdo za nimi stojí.

 

Na ekonomické podstránce Refresheru Disrupter ti nejen otevíráme dveře do zajímavých českých firem, ale také pravidelně do hloubky rozebíráme dění v ekonomice, která ovlivňují naši společnost. Naši práci můžeš podpořit tak, že se přidáš do klubu Refresher+. Získáš přístup ke všem exkluzivním článkům a další výhody.

 

Letošní rok je velmi krušný s ohledem na válku na Ukrajině, inflaci, zdražování energií. Jak se to promítlo do vaší firmy, popřípadě do vašich softwarových produktů?

Odejít z Ruska a kompletně tam přestat prodávat jsme se rozhodli 14 dní po útoku. Měli jsme zde malou pobočku a už předtím měli místní zaměstnanci takové dost protiputinovské názory. Někteří z nich dokonce emigrovali z Ruska. V tom jsme jim pomáhali a snažili jsme se o ně postarat co nejlépe. Stejně tak to bylo i u našich lidí na Ukrajině, ale těch bylo jen 15 až 20, takže většinu se nám podařilo dostat z Ukrajiny pryč, nebo minimálně jejich rodinné příslušníky. Muži potom dostali zákaz opustit zemi, takže to byly krušné chvilky. 


Avast funguje v oblasti kyberbezpečnosti, takže jsme relativně imunní vůči větším výkyvům a ekonomickým cyklům. Pro většinu lidí jsou naše produkty důležitější než mnoho jiných věcí, které si kupují, a počítačová bezpečnost tedy není hned na ráně. Když si lidé začnou utahovat opasky, spíš nejdříve přestanou chodit na drahé večeře a kupovat zbytné věci, které si dokáží odpustit. Takto to bylo i v krizi v roce 2008, takže náš byznys a celé naše odvětví zůstalo víceméně nedotčené.


Na druhou stranu, Avast působí v technologickém odvětví, ve kterém se hromadně propouští zaměstnanci. Příkladem jsou firmy jako Netflix, Microsoft a podobně. Projevuje se podobný trend i u vás?

Zprávy o tom, že Google, Netflix nebo Microsoft občas propustí nějaké zaměstnance, jsou spjaty s nějakou restrukturalizací. Zvláště větší firmy musí svoji strategii postupně upravovat. Když některé produkty nejsou úspěšné nebo už dožívají, firma by se k tomu měla postavit, což v extrému může vést k tomu, že někteří lidé přijdou o zaměstnání. Ale nemyslím si, že teď jsme v období, kdy by firmy propouštěly, protože si nemohou dovolit je uživit. 


My teď máme před sebou fúzi se společností NortonLifeLock. Už od začátku jsme říkali, že součástí integrace bude bohužel i propouštění některých zaměstnanců. Obě firmy se do značné míry zabývají tím samým, mají tedy překryv v produktech i v jiných funkcích mimo produkty. Takže dává myslím naprosto jasný smysl, že v rámci té fúze se nějaké překryvy odstraní. 

 

O Ondřeji Vlčkovi
Ondřej Vlček pracuje jako generální ředitel společnosti Avast. Dříve byl prezidentem spotřebitelské divize, největšího obchodního segmentu společnosti, a řídil vývoj cloudové bezpečnostní sítě Avastu založené na umělé inteligenci. Byl také klíčovou postavou týmu, který v květnu roku 2018 uvedl společnost na londýnskou burzu. Předtím zastával kombinovanou pozici výkonného viceprezidenta a generálního manažera spotřebitelské divize a technického ředitele. Ještě předtím byl hlavním vývojářem Avastu a vedl tým, který vyvinul jeden z prvních antivirových programů pro Windows.


V jaké fázi se nyní spojení Avastu s americkou softwarovou firmou nachází?

Dostali jsme souhlas od britského regulátora a už nám nic nebrání v cestě obě firmy spojit. Otálet dlouho nebudeme, uzavření by mělo nastat velmi brzy, takže už pojedeme společně.

 

Pod jakým jménem budete vystupovat?

To vám zatím neřeknu. Pracujeme na tom a máme nějaké favority. Jak to bude možné, budeme to určitě komunikovat. 

 

Vyzkoušej předplatné
za 129
a čti vše bez omezení
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮM UŽ MÁM PŘEDPLATNÉ: PŘIHLÁSIT SE
nebo Odemkni článek přes SMS
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 121093 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíte po odemknutí?

  • Co se po fúzi Avastu s NortonLifeLock změní.
  • Jaké limity má neomezená dovolená pro zaměstnance Avastu.
  • Co je aktuálně největší kybernetickou hrozbou a kdo za těmito podvody stojí.
  • Ondřej Vlček se řadí mezi 100 nejbohatších Čechů. Jak podle něj česká společnost vnímá miliardáře?

Upozornit na chybu - pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu Rozhovory
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více