hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Rozhovory

Jak uspět na TikToku? Zeptali jsme se šéfky pro náš region Pauly Kornaszewské (Rozhovor)

O bezpečnosti na TikToku s Paulou Kornaszewskou, vedoucí provozu pro střední a východní Evropu ve společnosti TikTok.

Kuni Nguyenová
22. 8. 2022 6:00 Čas čtení: 10:21
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Rozhovory
0
Kuni Nguyenová
22. 8. 2022 6:00
Čas čtení: 10:21

Jak uspět na TikToku? Zeptali jsme se šéfky pro náš region Pauly Kornaszewské (Rozhovor)

O bezpečnosti na TikToku s Paulou Kornaszewskou, vedoucí provozu pro střední a východní Evropu ve společnosti TikTok.

Kuni Nguyenová
22. srpen 2022, 6:00
Čas čtení: 10:21
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Platforma na vytváření a sdílení krátkých videí s hudebními motivy alias TikTok je fenoménem dnešní doby. Vznikla teprve v roce 2016 a během krátké chvíle se stala nejrychleji rostoucí sítí vůbec. Celosvětově má TikTok přes miliardu uživatelů a v Česku se blíží ke dvěma milionům

 

Kolem TikToku panuje obava především kvůli bezpečnosti, jelikož aplikace je vyvíjená čínskou společností ByteDance. Data z ní tak může Peking zneužít. TikTok ale spojení aplikace s Čínou popírá. „Fungujeme na základě předpisů Evropské unie a Velké Británie. Shromažďování citlivých údajů do Číny je něco, o co jsme nikdy nebyli ani požádáni,“ konstatuje Kornaszewska.

 

Paula Kornaszewska, vedoucí provozu pro střední a východní Evropu ve společnosti TikTok.
Paula Kornaszewska, vedoucí provozu pro střední a východní Evropu ve společnosti TikTok. Zdroj: se svolením TikToku

 

S Kornaszewskou jsme si mimo jiné povídali o algoritmu TikToku, jak si vede platforma na českém trhu nebo jak zde probíhá kontrola obsahu. 

 

Na ekonomické podstránce Refresheru Disrupter ti otevíráme dveře do zajímavých firem. Naši práci můžeš podpořit tak, že se přidáš do klubu Refresher+. Získáš přístup ke všem exkluzivním článkům a další výhody.

  

Je TikTok sociální síť pro tancující generaci Z?

TikTok ve skutečnosti není sociální sítí, ale platformou pro zábavu. Zábava je jádrem veškeré naší kreativity a radosti, kterou chceme lidem přinášet. A proč není sociální síť? Co se vám zobrazí na hlavní straně TikToku, není jen obsah, který zveřejňují vaši přátelé, ale má spojitost s něčím, co vás zajímá a co ve vás vyvolá zvláštní pocity. Zároveň vám umožňuje vidět obsah odkudkoli, ať už z Vietnamu, nebo z Česka. 


Je to o rozmanitosti, neboť TikTok se nezaměřuje pouze na to, co už znáte. 62 % našich uživatelů přichází objevovat nové věci a 33 procent uvádí, že se ve skutečnosti na TikToku i něčemu novému přiučí. Takže je to také o objevování nových věcí a také o objevování sebe sama.

 

Neradi zveřejňujeme konkrétní demografická čísla, ale drtivá většina, tedy kolem 90 procent našich uživatelů, jsou dospělí.


Na jaké trendy a témata mladí Češi „slyší“? 

TikTok není jen pro mladé lidi, ale v podstatě pro všechny. Máme dvacetileté, kteří konzumují obsah související s hudbou, hrami, komunitou, začleněním se do komunity nebo i s cestováním a s osobními vztahy. Třicetiletí třeba rádi sledují komediální obsah o životě v manželství nebo s dětmi. A čtyřicetiletí zase vyhledávají obsah související s jejich zaměstnáním, řeší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem nebo péči o vlastní duševní zdraví. Nemůžeme tedy říci, že „trenduje“ jen jedna věc, protože TikTok je do značné míry určitým „obrazem“ každého jednotlivce. Na hlavní stránce TikToku budu mít něco úplně jiného, ​​než máte vy nebo ostatní lidé. To je také důvod, proč tomu říkáme „for you feed“, tedy, že obsah je zaměřený na vás.

 
Konkrétně Češi milují videa o vaření. Myslím, že velmi oceňujete svou místní kuchyni a rozmanitost jídel, která zde máte. Uživatel @tehotnejkuchar, který byl už dříve známý díky jednoduchým a zábavným receptům, se díky TikToku stal ještě slavnějším a česká média si jej zvou jako odborníka. Na druhou stranu, videa o českém jídle nemusí být omezena dosahem, protože se na ně může podívat i někdo třeba z Kanady. Vaše velká hvězda, jeden z největších světových účtů – Ondy Mikula – má téměř 40 milionů followerů, to je čtyřikrát více, než má Česko obyvatel. Přidává tipy a triky vztahující se k tvorbě videa, fotografií a pracuje také s tipy na TikTok. 

 
Spousta trendů souvisí také s popkulturou. Například červen, červenec a částečně i srpen jsou ve znamení „duhy“ (pride month, pozn. redakce), a spousta obsahu na TikToku proto v tu dobu souvisí s diverzitou. O prázdninách fungují také videa o cestování. Také hudba soustavně přivádí naši komunitu do varu. Ale nemusí jít jen o nové hity. Příkladem je píseň Kate Bush „Running Up the Hill“ z 80. let, která se na naší platformě stala naprosto virální. Souvisí to také s populárním seriálem „Stranger Things“. V podstatě jde o nikdy nekončící tvorbu a kreativitu. 

 

O Paule Kornaszewské
Paula Kornaszewska je jako vedoucí provozu pro střední a východní Evropu ve společnosti TikTok zodpovědná za obsah a komunitu na platformě a také za největší aktivity, které v platformě probíhají. Dříve pracovala několik let pro různé globální technologické společnosti a startupy v mezinárodním prostředí. V soukromí ji zajímá orientální kultura, sebemotivace a sport.


Jaké věkové skupiny používají TikTok v České republice?

TikTok používají všichni bez ohledu na věk, ale naši uživatelé jsou rozhodně mladí srdcem. Jsou kreativní, mají radost ze života a právě smysl pro humor je pro nás rozhodně důležitý. A také odvaha, autentičnost a také schopnost ukázat své pravé já. Nemusíte být perfektní, v naší aplikaci máte povolené dělat chyby nebo do určité míry i selhávat.

 

V prvním čtvrtletí roku 2022 jsme celosvětově odstranili 20 milionů účtů, u kterých jsme měli podezření, že se jedná o uživatele mladší 13 let.

 
Pokud to ale máme znázornit číselně? Řekněme, že TikTok nejčastěji používají Češi a Češky do 25 let?

Neradi zveřejňujeme konkrétní demografická čísla, ale drtivá většina, tedy kolem 90 procent našich uživatelů, jsou dospělí. Zároveň není žádným tajemstvím, že nejběžnějšími reprezentanty TikToku jsou hlavně mileniálové a lidé z generace Z. A to nejen po celém světě, ale i na českém trhu.

Na sociálních sítích, jako je TikTok, se hojně vyskytují predátoři, kteří zejména na „live streamech“ píší mladým lidem velmi nepříjemné zprávy. Jak řešíte tento problém?

Na naší platformě je prioritou rozhodně bezpečnost. Jak jsem zmínila dříve – chceme, aby naši uživatelé byli autentičtí, kreativní a aktivní. Jsme si ale naprosto vědomi toho, že jim k tomu musíme poskytnout bezpečné prostředí. V prvním čtvrtletí roku 2022 jsme celosvětově odstranili 20 milionů účtů, u kterých jsme měli podezření, že se jedná o uživatele mladší 13 let. Za stejné období jsme odstranili 100 milionů videí, která porušovala naše pokyny pro komunitu. To je přibližně jedno procento z celkového objemu všech videí nahraných na platformu. K tomu více než 90 procent videí bylo odstraněno ještě předtím, než zaznamenala jakákoli zhlédnutí a než je někdo nahlásil, a to do 24 hodin. Právě ta odstraněná videa mohla obsahovat náznak obtěžování, nenávistného projevu nebo čehokoliv nevhodného. 


Na dodržování pravidel v souladu s našimi pokyny pro komunitu jsme velmi striktní, a to bez výjimek. Na začátku roku 2022 jsme je aktualizovali o diverzitu a inkluzi. To znamená, že na platformě nepovolujeme misogynii (nenávist, pohrdání nebo předsudky vůči ženám, pozn. redakce) nebo nenávistné projevy k transgender lidem. Spolupracujeme s mnoha organizacemi a institucemi po celém světě, takže se tyto zásady projevují na lokální i globální úrovni. 


V posledních měsících jsme také implementovali celou sadu pravidel a funkcí, které podporují přátelskou a pozitivní diskusi na platformě. Odstraňujeme – samozřejmě – komentáře, které porušují pokyny pro komunitu, a autoři mohou nadále hlásit komentáře nebo účty jednotlivě nebo hromadně ke kontrole. Aktivovali jsme připomenutí, která navedou tvůrce k možnostem filtrování komentářů a možnostem hromadného blokování a mazání. Připomenutí se zobrazí těm tvůrcům, jejichž videa podle všeho zaznamenávají vysoký podíl negativních komentářů. Tato práce je doplňkem k mnoha nástrojům, které má komunita již k dispozici. Členové komunity mohou filtrovat všechny komentáře pro ruční kontrolu nebo filtrovat komentáře obsahující klíčová slova, která vybrali. Tvůrci si také mohou vybrat, kdo může komentovat jejich obsah, z možností Všichni, Přátelé (sledující, které také sledují) nebo Nikdo. Nastavení „Všichni“ není k dispozici osobám mladším 16 let.

 

Budujeme opravdu velké interní týmy a na moderování obsahu se intenzivně soustředíme.

 

Jak TikTok kontroluje obsah nahraný uživateli? Musím obsah nahlašovat, nebo videa vyhodnocují stroje, popřípadě lidé? 

Ze všeho nejvíce naši uživatelé musí dodržovat pokyny komunity. To je naše bible. A jsem si jistá, že pokud to udělají, jsou na bezpečné straně. A samozřejmě máme velký tým lidí, kteří na tom pracují. Spravování obsahu souvisí také s tím, že musíme naše uživatele podporovat a poskytovat jim bezpečí. Takže kdykoli budete mít problém s čímkoli ve videu, můžete se na nás samozřejmě obrátit. V aplikaci video nahlásíte a uvedete důvod, proč by mohlo mít problém.


Základní vrstvu kontroly tvoří technologie, které „stráží“ obsah, hashtagy nebo klíčová slova. Více než 90 procent problematických videí na naší platformě již proaktivně „chytly“ a smazaly, a to v kombinaci technologie a lidského elementu. Budujeme opravdu velké interní týmy a na moderování obsahu se intenzivně soustředíme.

Ptám se proto, že jsme v Refresheru zveřejnili vzdělávací video o orgasmu, které TikTok následně zablokoval. Zároveň na platformě trenduje „black out challenge“, ve které se uživatelé na videu dusí. Jak se s tím TikTok vypořádá?

Pokud existuje byť jen malá známka toho, že by video mohlo porušovat jakákoliv pravidla, snažíme se zůstat na té bezpečné straně. A samozřejmě to někdy může být velmi citlivé. Chápu váš argument o tom, že jste to vydali za účelem edukace, ale pro nás je důležitější poskytnout našim uživatelům bezpečný prostor než to riskovat. U rizikových situací pak máme nulovou toleranci.

 

Transfer dat do Číny je něco, o co jsme nikdy nebyli ani požádáni. 

 

A pokud jde o „black out challenge“?

Samozřejmě, jde o velmi, velmi smutný případ. A proto zintenzivňujeme bezpečnostní pravidla. Součástí veškerého úsilí jsou také naše vzdělávací aktivity, které děláme na platformě i mimo ni, a to s institucemi, se školami, s nevládními organizacemi a tak dále. Co se děje na platformě, také proaktivně měříme. V řadě případů nabízíme také několik tipů, na koho se obrátit nebo s kým mluvit. Challenge je starší než TikTok a nikdy jsme nenašli žádné důkazy o trendu tohoto typu obsahu na naší platformě. Neposkytujeme výsledky vyhledávání ani hashtagy související s touto výzvou, což znamená, že když někdo hledá #BlackOutChallenge a podobně, zobrazí se mu zpráva, která jej nasměruje do našeho bezpečnostního centra.


TikTok je jednou z nejrychleji rostoucích platforem a v současné době sčítá téměř dva miliony uživatelů v Česku. Řada expertů se ale obává toho, jak Čína přistupuje k uživatelským datům. Komisař americké Federální komise pro komunikaci Brendan Carr proto vyzval šéfy společností Apple a Google, aby TikTok odstranili ze svých mobilních obchodů. Jaké je k tomu stanovisko TikToku?

Znovu odkážu na naše bezpečnostní pokyny a soubor mechanismů, které se snažíme denně, týdně i měsíčně zavádět a zlepšovat. V Evropě fungujeme na základě předpisů Evropské unie a Velké Británie. Striktně dodržujeme všechna pravidla související s GDPR. Dlouhodobě skladujeme data amerických uživatelů v našich data centrech, která jsou ve Spojených státech a v Singapuru, a 100 % našeho trafficu v USA jde přes Oracle Cloud. Transfer dat do Číny je něco, o co jsme nikdy nebyli ani požádáni. TikTok tam ani není k dispozici.

 

Paula Kornaszewska, vedoucí provozu pro střední a východní Evropu ve společnosti TikTok.
Paula Kornaszewska, vedoucí provozu pro střední a východní Evropu ve společnosti TikTok. Zdroj: se svolením TikTok


TikTok má také specifický algoritmus. Jak ho pokořit a být úspěšným tiktokerem? Fungují k lepším dosahům třeba hashtagy? 

Je dobré být sám sebou a je to dobré, i když děláte chyby, i když máte špatný den. TikTok je podpůrné prostředí. A taky pomůže být kreativní, používat naše nástroje k editaci. S editací a efekty to ale nepřehánějte. Pokud jde o hashtagy, ano, fungují k interakci s uživateli. Většinou lidé obsah aktivně nevyhledají na základě hashtagů, ale hashtagy pomáhají dostávat specifický obsah na vaši hlavní obrazovku. Na druhou stranu, důležitější než hashtagy jsou autenticita a kreativita.


Moje rada pro ty, kteří chtějí s TikTokem začít: Vyberte si svou specializaci. A to nejen obsah, který chcete chytře produkovat, ale také region, na který se chcete zaměřit. Takže pokud chci oslovit české uživatele, možná bych mohla vyrobit více videí zaměřených na kulturu, české lidi, použít český jazyk. Ale pokud chci být úspěšná globálně, možná bych měla točit v angličtině nebo dělat „němá“ videa, zaměřit se na vizuální stránku a přidat nějakou písničku z našeho playlistu. Také o čem bych vlastně chtěla mluvit? Chci mluvit o svém soukromém životě nebo o svém životním stylu, o cestování nebo o svých zkušenostech se vzděláním nebo o své práci? Ti, co to chtějí dělat profesionálněji, by o tom měli mít jasnou představu. Nezapomeňte také samozřejmě na naše pravidla pro komunitu a ujistěte se, že je dodržujete.

 

Další změny se budou týkat délek videí. Nyní povolujeme 3minutové video, ale chceme jít dál.


Existuje na TikToku něco jako „prime time“? Je lepší přidávat videa ráno, nebo večer?

To záleží na vašich sledujících. Samozřejmě vám můžeme poskytnout analýzu obsahu, který zveřejňujete. Na základě toho uvidíte, kdy uživatelé sledovali váš obsah a zda video zhlédli až do konce, nebo jej možná někde zastavili. Ujistěte se tedy, že každá část vašeho videa je zajímavá. Můžete také zkusit ve svých uživatelích vyvolat nějakou emoci, třeba je překvapit, vyděsit nebo pobavit.

Nemůžeme tedy mluvit o univerzálním pravidlu. Zaměřujeme na vás a vaše sledující a snažíme se řešit jejich potřeby. Zda jsou z České republiky, z Německa nebo z Rakouska. Pokud jsou třeba z Vietnamu, musíte si zase dávat pozor na časový posun.


Tvůrci si na TikToku vydělávají prostřednictvím „darů“ – uživatelé posílají tvůrcům emotikony, které lze převést na skutečné peníze. Vidíte také potenciál výdělku na základě počtu zhlédnutí?

Aplikace v Česku je ve fázi velmi intenzivního vývoje a teprve zde začínáme. Nemůžeme zveřejnit konkrétní plány, ale rozhodně mohu říci, že v regionu střední a východní Evropy je Česko důležitým trhem a spolu s tím přijdou další možnosti. Značky vyhledávají naše tvůrce, protože instinktivně chápou své publikum a inspirují a představují autenticitu a moderní kulturu.


A proč je TikTok v Česku teprve v rané fázi? Je český trh v něčem specifický než ostatní trhy?

Souvisí to s velikostí populace, dosud jsme se proto zaměřovali spíše na větší země Evropy. Obecně je ale TikTok velmi mladou platformou a k různým trhům se dostáváme postupně. Překročili jsme jednu miliardu uživatelů po celém světě a více než 100 milionů v Evropě. Nyní se chceme přibližovat i k menším, ale rozhodně skvělým a důležitým regionům, jako je právě střední a východní Evropa. 

 
Kam TikTok směřuje? Jaké má plány do budoucna?

Chceme zůstat místem, které lidem poskytuje prostor pro kreativitu a radost. Chceme vyvíjet další funkce k úpravám videí. TikTok už nyní nabízí sadu nástrojů, díky kterým je upravování videí jednodušší než kdykoli předtím, ale plánujeme to ještě rozvíjet, abychom podpořili kreativitu naší komunity pomocí funkcí v aplikaci.

 
Další změny se budou týkat délek videí. Nyní povolujeme 3minutové video, ale chceme jít dál. Chceme totiž našim uživatelům poskytnout svobodu volby. Pokud lidé chtějí prezentovat svůj příběh nebo vytvořit vzdělávací obsah za 15 sekund, tak je to naprosto v pořádku. Ale chceme jim poskytnout příležitost jít i do delších forem.

 

Na TikToku miluji dynamiku naší práce, která nikdy není nudná a monotónní.


O jaké délce videí se nyní bavíme?

Pro některé regiony už máme povolená videa do šesti minut. A myslím, že poskytneme i tvorbu do 10 minut. 

 

Ze všeho nejvíc ale chceme, aby byl TikTok pro všechny. Aby to byla bezpečná platforma s obsahem o sportu, vaření, cestování nebo pro kutily. Chceme vytvořit prostor, který přemosťuje generace, aby prarodiče nebo rodiče mohli natáčet videa s teenagery. A diverzita a inkluze jsou pro nás také velkým středem zájmu. 


Paulo, proč pracujete pro TikTok? 

TikTok je rozhodně velký fenomén a je to nesmírně zajímavá platforma, která se velmi rychle vyvíjí. Já jsem na TikToku vybudovala svou kariéru – předtím jsem zde řídila komunitu pro Polsko, poté jsem se přesunula na vedoucí pozici pro Polsko. A právě teď jsem vedoucí provozu pro střední a východní Evropu.

Na TikToku miluji dynamiku naší práce, která nikdy není nudná a monotónní. Jde také o rozmanitost projektů, kdy pracujeme s televizními stanicemi nebo s rozhlasovými stanicemi. Spolupracujeme také s jinými úžasnými institucemi, jako je Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, ale totéž jsme udělali také v Rumunsku na Mezinárodním filmovém festivalu v Transylvánii.


Hodně se zaměřujeme na diverzitu a inkluzi, což je pro mě osobně nesmírně důležité, protože jsem součástí LGBTQ+ komunity. Vnitřní hodnoty společnosti jsou tedy v souladu s mými osobními hodnotami.

 

Řídit tuto skutečně rychle se rozvíjející společnost je navíc výzva. A výzvy mě baví. TikTok navíc umožňuje velkou svobodu, pokud máte vizi a dokážete ji uskutečnit. To je rozdíl oproti jiným firmám, ve kterých jsem předtím pracovala. Takže jsem tady. A myslím, že to je něco, co mi opravdu sedí.

Upozornit na chybu - pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: e-bezpeci.cz, mediaguru.cz, washingtonpost.com, backlinko.comNáhledový obrázek: se svolením společnosti TikTok
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu Rozhovory
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více