Zakladatel Portu: Rok 2022 je vhodný pro investování. Obrana proti inflaci neexistuje, dlouhodobě se ale trh nemění (Rozhovor)
O investování v době pádu kryptoměn i S&P 500, ale i o tom, jak jsou na tom mladí lidé s finanční gramotností, jsme si povídali s Radimem Krejčím, zakladatelem investiční platformy Portu.
Zakladatel Portu: Rok 2022 je vhodný pro investování. Obrana proti inflaci neexistuje, dlouhodobě se ale trh nemění (Rozhovor)
O investování v době pádu kryptoměn i S&P 500, ale i o tom, jak jsou na tom mladí lidé s finanční gramotností, jsme si povídali s Radimem Krejčím, zakladatelem investiční platformy Portu.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Vyskytla se chyba
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Loni, kdy se začala ekonomika po covidu zotavovat, vrcholila velká vlna zájmu o investování. Nyní jsou ale lidé vůči svým penězům obezřetnější a opatrnější. Důvodů je několik: přišla válka na Ukrajině, obrovská inflace a růst cen energií. „Vidíme proto zpomalení zájmu o investování a velký strach. Že by lidé hromadně vybírali investice, to se ale neděje,“ říká v rozhovoru pro Refresher Radim Krejčí, zakladatel online investiční platformy Portu skupiny WOOD & Company.
K chuti investovat nenapomáhá ani aktuální pád burzovního trhu. Krejčí ovšem podotýká, že chytří investoři nezačínají investovat v době, kdy jsou trhy na maximech a vše roste. „Naopak když to klesá, tak jsou akcie levné, proto teď dokupují a navyšují objemy vkladů. Ale samozřejmě ty peníze musí mít,“ zdůrazňuje.
Se zakladatelem Portu jsme mimo jiné probrali, jak on sám začal s investováním, jaké novinky platforma připravuje na letošní rok, ale také i to, proč se chystá od WOOD & Company odpojit a začít fungovat samostatně.
Na ekonomické podstránce Refresheru Disrupter ti nejen otevíráme dveře do zajímavých českých firem, ale také pravidelně do hloubky rozebíráme dění v ekonomice, která ovlivňují naši společnost. Naši práci můžeš podpořit tak, že se přidáš do klubu Refresher+. Získáš přístup ke všem exkluzivním článkům a další výhody.
Kdo lépe investuje – robot, nebo člověk?
Spíše člověk. Robot nebo umělá inteligence, kterou v Portu také testujeme, ještě nedosahuje takových výsledků při skládání portfolia, při rozhodování a načasování, aby překonala pasivní investování člověka. V jednoduchosti: aktuálně lépe investuje člověk se zapojením algoritmů a robotických přístupů, samostatná umělá inteligence ale nerozhoduje o investiční strategii.
Narážím na to, že vaše investiční platforma Portu je známá jako první český robo-advisor. Můžete prosím čtenářům krátce vysvětlit, co si pod tímto pojmem mají představit? Skládá investorům portfolio skutečně robot?
Robo-advisor znamená, že nepotřebujete žádného finančního poradce nebo bankéře, který vám bude radit, co máte udělat. Není to ale tak, že by investoval robot nebo umělá inteligence, je v tom určitě lidský článek.
Investiční komise vytvoří strategii, která říká, jak by vaše prostředky měly být správně přerozdělené a rozmístěné. Jestli to mají být akcie z amerického trhu, evropského, asijského a podobně. Vy pak online vyplníte investiční dotazník a my vám na základě odpovědí online a řekněme roboticky sestavíme portfolio. Když třeba chcete investovat na 15 let, tak vám řekneme, že se nemusíte tolik bát akciové složky, takže se vaše portfolio bude hodně skládat z akcií a méně z dluhopisů.
Na Portu mám výběr z 10 již připravených portfolií. Kterému se daří nejvíc?
Dlouhodobě se samozřejmě daří rizikovějším profilům, protože čím více rizika jste schopna podstupovat, tím větší můžete mít výnosy. Ale jen v delším investičním horizontu. Rizikovější portfolia ale mají tu negativní vlastnost, že více kolísají na hodnotě, a v současnosti můžete být třeba na minus 10 procentech. Ale protože čekáte, co bude za 10 let, tak vás to kolísání nemusí tolik zajímat, neboť nejste tak averzní vůči riziku. Nicméně po čase můžete očekávat větší výnosy.
Na druhou stranu, oproti jiným platformám na Portu negarantujete výnosy. Proč?
Pokud je platforma důvěryhodná a dělá to dobře, tak vás vždycky upozorní, že jakákoliv investice je spojená s nějakou mírou rizika. Princip je takový, že kopírujeme tržní vývoj. Jestliže akciové burzy půjdou dolů, tak my neumíme zařídit, aby šly nahoru. Proto nedokážeme garantovat výnos.
Je to rozdíl oproti spořicím účtům nebo stavebnímu spoření, které to garantovat můžou, protože ví, že neukládají peníze do rizikových aktiv, tudíž vydělávají jiným způsobem. Ale zase neumí dělat vyšší výnosy.
Na Portu je také možnost složit si vlastní investiční portfolio. Stává se, že má i lepší výnosy než portfolio, které vyberete vy?
Klientů, kteří si sestavují vlastní portfolia neboli „strategie“, je poměrně dost. Často mají základ v našem Portu portfoliu, o které se nemusí starat, a vedle toho si sami zkouší poskládat další portfolio. Někteří klienti mají vyšší výnos než naše Portu portfolia, protože si vybrali správně nebo líp než my, ale většina je na tom paradoxně hůř. Potvrzuje se tam pravidlo, že čím víc si s investicí hrajete, spekulujete, preferujete určité odvětví, tím pravděpodobněji uděláte chybu.
Důvod k sestavení vlastního portfolia může být ale i jiný – můžete akcentovat něco, co chcete podpořit. Vy sama například můžete věřit vodohospodářství, zdravotnictví nebo stárnoucí populaci, takže se rozhodnete do toho sektoru dát více peněz. Sledujete si tím tematické zájmy, přestože to nevynáší tolik, jak by mohlo. Někteří lidé zase investují jenom do technologií, a to přesto, že jsou volatilní, skáčou daleko víc než portfolio složené diverzifikovaně z celého amerického trhu.
Dá se to změřit i poměrově?
Těžko, protože je třeba porovnat portfolia a strategie se stejnou rizikovostí a za stejné období, ale můžu říct, že celkově zhruba 60 procent lidí investujících do vlastní strategie je na tom hůře, než kdyby si vybrali námi řízené portfolio 10. A když se podívám na investice běžící minimálně jeden rok, tak v tomto případě mají vlastní strategie v průměru o půl procentního bodu nižší výnosnost než portfolia. Ukazuje se, že lidé, kteří investují do strategií, nesou větší riziko (možná záměrně), ale nejsou za něj (zatím) odměněni lepším výnosem.
Kdo by naopak měl od investování dát ruce pryč? Nejen na Portu, ale obecně.
Lidé, kteří by se vůbec neměli pouštět do investování, jsou ti, kteří si nevytváří žádné dodatečné prostředky každý měsíc. Žijí ze dne na den, nemají žádné rezervy. Většinou se investování hodí pro ty, kterým leží nějaké peníze na běžných nebo spořicích účtech úplně zbytečně. Ztrácí tam na hodnotě, obzvláště v současné době rekordní inflace. Nepsané pravidlo je, že byste měla mít na účtu bezpečně peníze na další tři až šest měsíců na vaše útraty, nájem, energie, potraviny. Všechno, co je nad rámec, by se mělo nějakým způsobem investovat.
Jak zainvestujete, závisí na tom, jaké cíle chcete plnit a za jak dlouho ty peníze budete potřebovat. Jestliže si chcete příští rok koupit nové auto, asi nemá cenu si teď kupovat akcie.
Vyskytují se u vás případy, kdy musíte odmítat klienty, kteří si chtějí založit účet na Portu? Že například chtějí investovat jen na rok, tak je zkrátka nepustíte dál?
Ano, proto je tam ten investiční dotazník. Často narážíme na to, že lidé se nechtějí svěřovat, nechtějí o sobě nic říct, myslí si, že je to zbytečné. Ale právě na základě dotazníku poznáme nejen to, jaký rizikový profil klient má a jaké portfolio mu máme sestavit, ale stává se i to, že klienta i odmítneme. Ptáme se na otázky typu: „Jak moc vám vadí kolísání hodnoty v čase?“ nebo „Kolik procent vašich pravidelných příjmů tvoří vaše splátky úvěrů a půjček?“ Když to přesáhne nějakou mez a je to třeba více než polovina příjmu, tak vám řekneme, že investování pro vás není vhodné a že to nemáte dělat. To, že člověk jde potom na Revolut a koupí si akcie Tesly tam, je už na něm. Ale snažíme se mu říct pravdu. Pokud nám tedy pravdivě na dotazník odpoví.
Kolik klientů jste dosud odmítli?
Na některé z takzvaných stop otázek se v dotazníku zastaví 10 procent lidí, pro které není investování vhodné, a to nejen na Portu, ale i jinde.
Jak se lidé nyní chovají v investičním světě oproti třeba loňskému roku? Stává se, že kvůli inflaci si to investování spíše odpustí a odchází od vás?
Je to přesně tak, jak říkáte. Loni vrcholila velká vlna zájmu o investování, všechno se zdálo v pořádku a po covidu ekonomika běžela. Na jaře ale přišla válka na Ukrajině, obrovská inflace, růst cen energií. Nemyslím si, že by teď měli lidé extrémní finanční problémy. Ono se to samozřejmě zhoršuje a možná si lidé brzy řeknou, že nemají peníze, ale není to teď ten nejhorší faktor. Spíš cítíme velkou obezřetnost a opatrnost lidí vůči investování. Velmi přemýšlí o tom, jestli si to můžou dovolit a na jak dlouho, je to obrovská nejistota. Neví, jestli přijdou o práci, jestli jim pravidelné příjmy nějakou dobu vydrží. Nedokáží tolik plánovat s penězi. Vidíme proto zpomalení zájmu o investování a velký strach.
Že by lidé hromadně vybírali investice, to se ale neděje. Ti, co začali včas třeba před třemi lety, jsou nejdisciplinovanější, nejloajálnější a vědí, že to musí vydržet. I to, že trhy nyní klesají. Drží se zkrátka plánu, například investují na důchod. Pravidelné vklady naopak zvyšují. Chytří investoři nezačínají investovat v době, kdy jsou trhy na maximech a vše roste. Naopak když to klesá, tak jsou akcie levné, proto teď dokupují a navyšují objemy vkladů. Ale samozřejmě ty peníze musí mít.
Takže je letošní rok vhodnou dobou pro to začít s investováním?
Právě proto, že jsou trhy níž a je tam větší potenciál růstu, to vhodné je. Že to tak lidé nevnímají, je druhá věc.
Všichni vidí jen zisky a stoprocentní nárůst, ale nikdo už nevidí stoprocentní propad, který může přijít.
Je potřeba si jako investor nějak specificky upravit svou strategii v dnešní době, kdy roste inflace?
U Portu právě ne, protože tam sledujeme hlavně dlouhodobé cíle a strategie. A když je to potřeba, tak to uděláme za klienta, protože portfolia řídíme. Nemusí se o nic starat. Když se zjistí, že se americkému trhu nebude v dalších 10 letech dařit a že větší perspektivu má Evropa, tak my za klienta upravíme strukturu investice ve prospěch Evropy. Teď si ale nemyslíme, že se geopolitické poměry změní a že bychom měli vsadit třeba na Japonsko, proto jsme větší úpravu zatím neudělali. Ale když to nastane, tak portfolio strategicky upravíme za klienta.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak se chovat v době, kdy kryptoměny i S&P 500 padají.
Kam by měl mladý člověk prvně vložit své peníze.
Jak se chce Portu prosadit v době, kdy se s investičními platformami roztrhl pytel.
Proč je někdy lepší volbou investovat do akcie firmy, kterou máme rádi, než do akcie, která roste.
Narážím na to, že všechno – kryptoměny i S&P 500 – aktuálně padá… Jak se tedy chovat v době, kdy nevím, kdy se trhy vzchopí?
V zásadě proti tomu nemůžete nic dělat. Problém je – a to je rozdíl oproti ostatním krizím, které historicky byly –, že padá všechno. Jediné, co roste, je ropa, energie, ale jde spíše o krátkodobý výkyv nahoru. O zlatu se mluvilo jako o bezpečné investici a teď klesá taky. Klesá zlato, akcie i dluhopisy. V tuto chvíli ten, kdo už investuje, by neměl dělat nic. Já říkám, že to musí vysedět a naopak promyslet, jestli investuje pravidelně a jestli by naopak neměl vložit více peněz.
I kryptoměny se chovají stejně jako akcie, kopírují index S&P 500, takže to také není žádná záchrana. Krátkodobá obrana proti inflaci neexistuje, ale dlouhodobě se trh v zásadě nemění. Že by se mělo investovat do něčeho, protože za 10 let by mělo být něco jinak, si nemyslím.
Kam by měl mladý člověk prvně vložit své peníze?
Nemyslím si, že by mladý člověk měl jít rovnou nakoupit akcie Tesly. Zkusit si to může, ale s malými penězi. Pokud si chce odkládat peníze na důchod nebo až mu bude 40, tak si musí poskládat diverzifikované portfolio, a to právě děláme za něj.
Já vám neřeknu, že byste si měla koupit zlato nebo kryptoměny. To bych musel být přesvědčený, že vystřelí nahoru, a to nejsem. Tudíž nejlepší styl investování je rozložit si portfolio na co nejvíce instrumentů. To se dělá nejlépe pomocí ETF (Fond, který sleduje a kopíruje pohyb aktiv, jež obsahuje. Přes ETF lze investovat do akcií, komodit, nemovitostí či dluhopisů – pozn. redakce), které kopírují celé indexy, takže si můžete koupit celý index S&P 500. Samozřejmě do toho musíte dávat pravidelně peníze. Je těžké vkládat do jednoho ETF drobné částky, v Portu to ale umíme, protože máme frakce cenných papírů, takže zainvestujete i s tisícovkou.
V některých rozhovorech jste zmínil, že mladá generace má větší tendenci sázet na rizikovější aktiva. Jak jsou na tom ale mladí Češi podle vás se znalostmi o investicích?
Neumím to změřit, ale podle mě je to daleko lepší než třeba před 20 lety, na druhou stranu ty znalosti nejdou více do hloubky. Líbí se mi ale, že je tady velká ochota se učit. Udělají samozřejmě spoustu začátečnických chyb, ale to k tomu patří. Myslím si, že se snaží chovat se odpovědně, a to nejen vůči svým financím, ale i v rámci sociální odpovědnosti. Docela se zvyšuje důraz na ESG strategie, to znamená, že třeba nechtějí podporovat ropné firmy. Mladí lidé více než před 20 lety vědí, co chtějí a do čeho nechtějí dávat peníze.
O investování se zajímám od školy. Byl jsem na ekonomce a přes Fio jsem si s kámošem zkoušel koupit akcie na pražské burze. Samozřejmě jedna akcie šla nahoru, jedna dolů.
Dá se chuť a chování během investování podobně rozdělit i podle pohlaví?
Na Portu paradoxně investuje hodně žen. Míň než mužů, tedy 35–40 procent. Před 10–20 lety investovalo odhadem jen půl procenta žen. To byl chlapský byznys. A teď se velmi otáčí a vyrovnává.
Takové specifikum žen je, že nejdou tolik do rizika. Nechtějí tolik riskovat, jsou více opatrnější, disciplinovanější. Což je ale správně. Zdá se mi, že si investování více promýšlí a nechtějí tak rychle zbohatnout jako kluci. Úplně nejhorší věc na trhu – a u mladých lidí extrémně – je, že „já dostal tip a ono to šlo o 100 procent nahoru“. To je obecně problém kryptoměnové komunity. Všichni vidí jen zisky a stoprocentní nárůst, ale nikdo už nevidí stoprocentní propad, který může přijít. Ženy obecně jsou realističtější v očekávání o budoucích výnosech, což je také správné. Nejsou tak chamtivé.
V roce 2017 jste přišel za partnery WOOD & Company s nápadem založit Portu. Jak jste je tehdy přesvědčil, aby do toho s vámi šli?
Bylo to zpočátku celkem těžké. Předtím jsem dlouhou dobu pracoval v Patrii a od školy jsem se zajímal o investování. Začal jsem přesně tak, jak jste na to narážela – byl jsem na ekonomce a přes Fio jsem si s kámošem zkoušel koupit akcie na pražské burze. Samozřejmě jedna akcie šla nahoru, jedna dolů, takže ve výsledku úplně k ničemu. Ale i v rámci studia mě to bavilo. Měl jsem čas, nevložil jsem do toho moc peněz a k tomu jsem si dělal excelové tabulky, takže jsem se naučil své výnosy a propady spočítat.
Začal jsem pozorovat, že spekulanti, kteří ráno akcie koupí a večer je prodají, dlouhodobě nic nevydělají. Pouze ztrácejí čas neustálým sledováním trhů – přemýšlel jsem, co s tím. V zahraničí tehdy vznikaly robo-advisoři investující do ETF. A tak se zrodil nápad založit Portu. Přišel jsem s tím do WOOD & Company, největší soukromé investiční skupiny v České republice. Po delším přesvědčování nakonec projekt podpořili. Nejtěžší byly první dva roky, kdy jsme si stanovili cíl mít pod správou přes miliardu korun, což se nakonec podařilo.
V příštích letech by se ale měla platforma od WOOD & Company odpojit a začít fungovat samostatně. Co vás vede k tomuto kroku?
Portu je sice značkou WOOD & Company, ale fungujeme jako samostatná fintech firma, máme oddělené manažery, účetnictví a podobně. Vede nás k tomu to, že jsme poměrně silnou značkou, a i když majoritním vlastníkem bude WOOD & Company, budeme mít potenciál získat na zahraniční expanzi dalšího investora. Kdyby chtěli naši majitelé získat nějaké další financování – byť ho teď nepotřebujeme, protože to dokážeme z vlastních zdrojů – není to možné. Banka (investor) by musela být investorem ve WOOD & Company. A to oni nechtějí, protože WOOD & Company má svůj vlastní institucionální byznys. Proto to musíme postavit samostatně, navíc si můžeme více hrát s firemní strukturou, podíly a podobně.
Není to něco, co bychom chtěli uspěchat, bude probíhat licenční řízení České národní banky, ale horizont je přibližně jeden až dva roky.
Kam všude plánujete expandovat?
Od loňského roku jsme na Slovensku, před 14 dny jsme spustili Polsko. Dále chceme expandovat do střední a východní Evropy, tam, kde už má WOOD & Company pobočky a kde máme nějaké zázemí a know-how. Takže Maďarsko, Rumunsko. Původně jsme si mysleli, že by i ruský trh mohl být zajímavý, ale zaprvé to teď asi vůbec nepůjde a za druhé tam teď být prostě nechceme.
Ale všechny tyto země na východ od nás jsou pro nás zajímavé, protože je to podobné jako u nás – lidé tam neinvestují dobře, efektivní investování není jednoduše dostupné. Můžeme to podobně jako u nás zlepšit, zkultivovat, aby lidé měli lepší výnosy s nižšími poplatky.
Jak se chcete v Evropě prosadit v době, kdy se s investičními platformami roztrhl pytel a každý den přibývají další?
On ve východní Evropě není trh tak nasycený. Třeba v Polsku zas tolik platforem není, a když, tak globální jako u nás. Akorát si myslím, že to jsou právě tradingové platformy (trading je rychlé, spekulativní prodávání a nakupování finančních instrumentů s cílem vydělávat na krátkodobých pohybech kurzu – pozn. redakce) a nenabízí to, co my. My vám za rozumné peníze vygenerujeme slušný výnos, a hlavně ušetříte spoustu času.
U Revolutu například nevíte, jestli vůbec vlastníte tu akcii a jak je to s bezpečností. Ani poplatková struktura nemusí být tak výhodná, pokud tam chcete vydělat slušné peníze. Všechno se netočí jen kolem lidí, kteří chtějí investovat 1000 nebo 5000 korun za rok, ale řada z nich potřebuje investovat větší peníze, aby si opravdu vydělali na důchod, třeba 100 tisíc korun ročně. A ti nepůjdou investovat na anglickou platformu, o které neví, kde má sídlo, kdo ji reguluje, jak se dostane k těm penězům nebo jak se to daní. My tento servis se vším zajistíme, je daleko lepší, v češtině, je tady zákaznická podpora, s každým klientem se bavíme, a to je také důležité.
Koncem loňského roku mělo Portu 6,4 miliardy korun ve správě při 95 tisících registrovaných uživatelích. Jak je tomu teď? Co je cílem za rok 2022?
Teď máme 12 miliard a přes 150 tisíc uživatelů. Takže bych si dokonce tipnul, že jsme největší v České republice, možná ve středoevropském regionu. Alespoň co se týče online platforem. Pořád rosteme, ale částečně i díky novým produktům.
Cílem do konce roku bylo, abychom měli kolem 18 miliard pod správou, ale toho asi nedosáhneme. To jsme si ale stanovili loni v listopadu, kdy všechno vypadalo růžově. Interního cíle sice nedosáhneme, ale růst je i nadále slušný. Ono stačí, aby se změnila nálada na trhu. Produkty máme dobré, takže to bude pak zase lepší.
Jaké novinky Portu připravuje na rok 2022?
Jak jsem říkal, chystáme regionální expanzi. Spustili jsme Portu Crypto, což je spíše okořenění portfolia. Velmi intenzivně pracujeme na mobilní aplikaci, na jejím vylepšení, aby byla bombastická a v různých jazycích, spouštět by se měla v září nebo říjnu.
Co se týče služeb a produktů, tak letos chceme rozšiřovat „strategie“ o jednotlivé akcie. Zatím to jde pouze s jednotlivými ETF, ale v říjnu nebo v listopadu si budete moct přidat do vlastního portfolia i třeba akcie Tesly. Rozšíří se tedy možnosti pro investory, kteří chtějí víc. Plánujeme také něco s bankami. Třeba se zaměřit na mikroinvestování, což je disciplinované odkládání při placení kartou nebo si z účtu zvolíte, že chcete částku zaokrouhlovat, nebo budete jedno procento z útraty dávat bokem na investování. Takové věci máme v plánu příští rok.
Jiná akcie může být lepší, než kterou máte vy, k té své ale budete loajálnější. Dlouhodobě a konzistentně na tom bude portfolio lépe.
Kromě klasických portfolií s podílovými fondy, akciemi apod. nabízíte již zmiňované Portu Crypto, ale i Portu Gallery. Pro koho tyto alternativní investice jsou?
Do Portu Crypta pouštíme lidi, kteří nám o sobě ještě více řeknou, abychom si byli jistí, že vědí, že zde mohou přijít i o 100 procent hodnoty. S kryptem fakt nevíte, kam to půjde. Takže to je spíše pro lidi, kteří chtějí expozici na kryptoměny, chtějí tam mít nějaké peníze nebo si nechtějí zakládat krypto peněženku.
Portu Gallery je zase alternativní investování do sběratelských předmětů. Zde plánujeme spíše expanzi na západní trhy, protože tam nic takového není. Je tam kupní síla, lidé mají peníze a milují sběratelské předměty, stejně jako Češi milují sbírání známek. Šli jsme podobnou cestou jako u Portu, chtěli jsme demokratizovat nějaký typ investování. Bohatí lidé si kupují historické vozy, mají jich třeba pět a někdo v garáži se o ně stará. Ale proč takovou příležitost nedat i drobnému investorovi a sběratelské předměty mu nezpřístupnit? Na Portu Gallery můžete od jedné koruny investovat do investičního alkoholu, historického vozu nebo umění. Vše máme pod jednou střechou, takže se o to umíme postarat a pojistit.
Je nějaká míra doporučení, do kolika procent bych se měla do takových alternativních investic pustit? Ať už do kryptoměn, nebo sběratelských předmětů?
Souvisí to hodně s celkovou sumou, kterou už máte investovanou. Ale obecně si myslím, že 10 procent investic můžete mít v alternativách. A jestli to bude Portu Gallery nebo Portu Crypto, nebo ještě něco jiného alternativního… Ale já jsem v tomto hodně konzervativní, podle mě by 90 procent mělo být v něčem, co je likvidní, nemá takovou volatilitu a má dlouhodobý růst.
Vrátíme se k tomu, že chcete s Portu Gallery expandovat na Západ. Kdy to může přijít a odkud začnete?
Teď řešíme legislativní věci s regulátorem, řešíme emisní prospekt, který by nám umožnil dělat větší úpisy více předmětů. Dalším krokem bude pravděpodobně Německo a německy mluvící země, tedy i Rakousko a Švýcarsko. Může to být také Itálie, protože tam je o to velký zájem a máme pobočku WOOD & Company v Miláně, takže tento trh známe. Ale spíš to bude o jazykových mutacích a o možnosti investování v eurech. Plánujeme to na příští rok.
Připravujete také možnost investovat do NFT?
Jsou zde poměrně velké tlaky ze strany našich partnerů a majitelů, že bychom se do toho měli pustit. Já zatím nejsem přesvědčený, že to je pro kritickou masu investorů. Mediálně jsou NFT velmi zajímavá, ale potom není dostatek investorů, kteří je opravdu kupují. Takže teď spíše řeším podstatu, proč to dělat a jestli to dává smysl. Pokud to zkusíme, tak spíše nabídneme jeden nebo dva předměty a budeme sledovat zájem investorů.
Máte spoustu ambiciózních plánů. Co vás žene kupředu?
Nad tím také přemýšlím poměrně často. Je zajímavé, že spousta mladých lidí řeší, kdy přestane pracovat a začne jen žít. Já to tak ale vůbec nemám, nedokázal bych takto přemýšlet. Já totiž i v tom důchodu, až budu mít našetřeno a budu si moct dovolit nepracovat, budu stejně pravděpodobně pracovat, protože jsem zjistil, že mě to baví. Ale asi bych nemohl pracovat někde, kde by mě to štvalo.
Motivují mě spokojení klienti a že to dává smysl. Potom nejde ani o peníze. Nejsem ten, kdo by chtěl rychle zbohatnout, mít strašně moc peněz, které bych rozhazoval. Spíš jsem šetrný člověk, kterého baví práce.
A nemůže u vás jednoho dne dojít k vyhoření?
To asi může. Jsem zvědavý, jak to dopadne. Mám spoustu nápadů a jsem velmi kreativní. Když se blíží bod, kdy mě něco nebaví nebo si myslím, že se s tím už nedá nic dělat, většinou vymyslím něco dalšího. Třeba teď se zabývám i behaviorálním investováním. To je spíše taková vize, ale kdybych znal vaše chování, tak bych vám uměl navrhnout ještě lepší portfolio. Kdybych zjistil, že chodíte do McDonald's, a ne do KFC, tak vám dokážu sestavit portfolio, které bude zdůrazňovat akcie McDonald's. Nebo když jezdíte volkswagenem do servisu, tak vám do portfolia namíchám akcie Volkswagenu, a ne BMW. Protože máte lepší afinitu k této značce a asi vy nebo někdo jiný si ji koupil kvůli tomu, že jí věří, takže by se jí mohlo i dařit a potenciálně by její akcie mohly růst. Je spousta zajímavých věcí, které by se v investování mohly rozvinout.
Takto si mohu říct, že mám ráda Nokii, která je ale teď za zenitem. Co s tím?
Já bych vám ji do portfolia nedal, protože vím, jak se firmě daří. Při sestavování portfolií by samozřejmě hrál roli sofistikovaný mechanismus. Pravdou ale je, že i když mnoho investorů má akcie Tesly, tak by raději chtěli akcie BMW, protože řídí BMW. Narazila jste na to, že se může stát, že jiná akcie je lepší, než kterou máte vy, k té své ale budete loajálnější. To znamená, že nebudete vybírat, vkládat, vybírat, vkládat. Chováte se odpovědněji, nepanikaříte, nespekulujete. Přestože ta akcie nemusí být nejvýkonnější, dlouhodobě a konzistentně na tom bude portfolio lépe.
Lidé totiž dělají chybu v tom, že špatně vybírají a špatně vkládají v nevhodný čas. Pevným základem dlouhodobého investování je dobře poskládané, diverzifikované portfolio.
O Radimovi Krejčím Zakladatel první české robo-advisory investiční platformy Portu běžící pod hlavičkou společnosti WOOD & Company. V té od roku 2017 působí na pozici Head of Retail & Digital Operations, dříve zastával vedoucí funkce ve finančních společnostech jako Roklen či Patria Finance. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, je autorem několika ekonomických publikací.
Upozornit na chybu
- pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.