Odborníci radí, jak požádat o vyšší mzdu: Neargumentuj jen inflací, dobře se připrav a buď pozitivní
Určitě nepodceňuj přípravu na rozhovor. Připrav si argumenty, proč by ti měli zvýšit mzdu, a napiš si všechny své dosavadní významné úspěchy a náplň své práce. Čím konkrétnější budeš, tím lépe.
Odborníci radí, jak požádat o vyšší mzdu: Neargumentuj jen inflací, dobře se připrav a buď pozitivní
Určitě nepodceňuj přípravu na rozhovor. Připrav si argumenty, proč by ti měli zvýšit mzdu, a napiš si všechny své dosavadní významné úspěchy a náplň své práce. Čím konkrétnější budeš, tím lépe.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Vyskytla se chyba
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Zdroj: Pexels/Anna Shvets
Pokračuj na obsah po vyplnění dotazníku
Ve firmě jsi už nějakou tu chvíli. Máš pocit, že podáváš dobrý výkon a že by sis zasloužil vyšší mzdu, ale bojíš se o ni požádat. Je ti tento scénář povědomý? Podle ankety Refresheru ho zažila více než polovina dotázaných (1 080 lidí z 1 881).
Je to pochopitelné. Bojíme se konfliktu a trapného pocitu, když šéf naši žádost zamítne. Do jeho rozhodnutí vstupuje několik proměnných. Odborníci na HR však mají dobrou zprávu. I když si nikdy nemůžeš být zcela jist výsledkem vyjednávání, své šance můžeš výrazně zvýšit správnou přípravou.
Hledali jsme odpovědi na nejčastější dotazy týkající se žádosti o zvýšení mzdy u Nikoly Richterové z pracovního portálu Profesia a Honzy Klusoně, CEO portálu Welcome to the Jungle pro Česko a Slovensko.
Kdy si říci o vyšší plat
Po jaké době od nástupu do firmy nebo od posledního zvýšení si říci o více peněz? Univerzální odpověď neexistuje, ale nejčastěji se platy projednávají jednou ročně, případně dvakrát ročně.
Některé firmy to mají dokonce zakotveny již v pracovní smlouvě, kterou podepisuješ při nástupu. Pokud v ní nic podobného nenajdeš, zeptej se na to. „Je důležité nebát se o tom mluvit. Zvýšení platu by nemělo být tabu,“ povzbuzuje Honza Klusoň.
Ve většině společností se o výši platů jedná na konci roku. V tomto období se řeší rozpočet na následující rok. Není to však pravidlo a o lepší ohodnocení můžeš požádat i v průběhu roku.
Záleží zároveň především na tom, jaká je aktuální nálada ve firmě, ale například také rozpoložení nadřízeného. Správná chvíle na požádání o zvýšení mzdy může být tehdy, když je nedostatek kvalifikovaných pracovníků a mzdy v odvětví rostou.
„Obecně ale platí, že není úplně nejvhodnější, když se zaměstnanec vydá s tímto tématem za svým nadřízeným v době, kdy se firma nebo oddělení připravují na něco velkého. Panuje tam stres a lidé mají v hlavě spoustu povinností. Je vhodné přijít spíše tehdy, když jsme ukončili nějaký důležitý projekt, nějaké specifické období nebo se nám něco podařilo a podobně,“ radí Nikola Richterová.
Stejně jako načasování, trápí mnohé i otázka, jakou výši mzdy chtít. Proto často raději řeknou nižší částku, než jakou by ve skutečnosti chtěli, jen aby měli větší jistotu, že jim ji nadřízený schválí. Podle Klusoně je obvykle akceptovatelné žádat o zvýšení o 10 procent.
Průměr trhu se totiž pohybuje kolem 7 %. Záleží však na tom, jak se aktuálně firmě daří a jak jsi pro firmu prospěšný. Pokud společnosti vynášíš mnohonásobně více zisku, než je tvá mzda, je namístě se ozvat.
Pomůže ti také průzkum pracovních nabídek na stejnou pozici v konkurenčních firmách. V Česku například funguje portál Platy.cz, kde si můžeš prohlédnout, jak se vydělává na specifické pozici.
„Lidé v Česku musí brát v úvahu, že zde máme opravdu velké regionální rozdíly, velké rozdíly mezi zkušenými a méně zkušenými zaměstnanci a tak dále. Takové údaje mohou lidem jednoznačně velmi pomoci. Stále však platí, že člověk by měl brát v úvahu svoji náplň práce a všechny individuální faktory,“ připomíná Richterová.
Nepodceňuj přípravu na rozhovor
O zvýšení mzdy žádej přímého nadřízeného. V prvním kroku si s ním naplánuj setkání. Nejlepší šance máš při osobním rozhovoru v offline prostoru, na který se oba připravíte. Vyhnete se tak nedorozuměním a špatně přečteným emocím. Nepřepadávej ho na chodbě, nežádej o pět minut, aniž by věděl, o čem si s ním chceš povídat.
V ideálním případě najdi čas, který vyhovuje vám oběma, rezervuj zasedačku a konkrétně pojmenuj schůzku, například zhodnocení výkonu. Dej dopředu vědět, kolik přibližně bude rozhovor trvat a o čem si budete povídat. Je dost pravděpodobné, že pokud by se šéf dozvěděl téma rozhovoru až na setkání, požádal by o čas probrat to s širším vedením a nikam byste se nepohnuli.
Určitě nepodceňuj přípravu na rozhovor. Připrav si argumenty, proč by ti měli zvýšit mzdu, a napiš si všechny své dosavadní významné úspěchy a náplň své práce. Čím konkrétnější budeš, tím lépe. Napiš si také svoji představu o mzdě. Je dobré, pokud to není jen jedno konkrétní číslo, ale rozmezí, v němž dokážeš být s výsledkem spokojen.
Podle obou expertů je důležité se připravit i psychicky. Situace může být nepříjemná pro obě strany. Právě písemné poznámky ti mohou pomoci zachovat věcnost, držet se své argumentační linie.
„Mnozí lidé považují téma platu za důležité, a tak se do něj často mísí i emoce. Je dobré, když se člověk snaží držet debatu na profesionální úrovni a je připraven i na argumentování druhé strany. V mnoha firmách se bude snažit druhá strana snížit platové nároky svého zaměstnance. Nemělo by dojít k situaci, kdy člověk začne svému nadřízenému nebo nadřízené vyčítat věci, plakat, křičet a podobně,“ konstatuje Richterová.
Je třeba se připravit na to, že vyjednávání o vyšší mzdě zpravidla trvá více než jedno setkání. Nebuď zklamaný, když z prvního z nich odejdeš bez výsledku. Důležité je, že ve vyjednávání budete pokračovat.
Dohodni si další schůzku v dohledné době, kdy budete v rozhovoru pokračovat, například za týden. Pokud je kamenem úrazu nová výše mzdy, můžete se domluvit na nižší částce s tím, že věc znovu proberete. I v tomto případě si stanovte předběžný termín, například za tři měsíce.
Jaké argumenty fungují
Není jedno, jaké argumenty ke zvýšení mzdy dáš nadřízenému. Jedná se o klíčový bod, který může tvoje šance zvýšit i potopit. Základem je zůstat profesionální a mluvit v první řadě o práci, nikoli o soukromých důvodech.
Jen proto, že se ti zvýšil nájem nebo hypotéka, přidáno nedostaneš. Pokud máš s nadřízeným dobrý vztah, můžeš to zmínit, ale nestav na tom celou obhajobu. Potřebuješ více „munice“ i tehdy, když ses dozvěděl, že tvůj kolega vydělává víc, a chceš nastolit spravedlnost. Možná má jinou agendu a dostaneš se akorát do trapné situace.
Na schůzce určitě řekni, v čem spočívají tvé silné stránky a proč jsi pro firmu přínosem. Pokud tě klient nebo kolega pochválili písemně, budeš mít v ruce konkrétní příklady, kdy jsi byl užitečný. Zmiň například i projekty, na kterých ses podílel nebo které jsi vedl, nebo výkony, kterými jsi překonal benchmarky.
Snaž se pracovat s pozitivními informacemi a nedostat nadřízeného do situace, kdy by mohl mít pocit, že se ho snažíš vydírat. Nevyhrožuj tím, že pokud ti mzdu nezvýší, odejdeš z firmy. Má jít o rozhovor, nikoli argumentační souboj.
Pokud vytáhneš z rukávu vyšší nabídky, které jsi obdržel od konkurence, může, ale nemusí ti to pomoci. Nezaměstnanost je zatím poměrně nízká a společnosti se snaží udržet si chytré lidi. Na druhé straně takové chování mohou vnímat jako narušení důvěry.
„V rozhodování je tolik neznámých, že si dopředu nikdy nemůžete být jisti, jestli to vyjde. Pokud jste v dosavadní práci spokojeni a nechcete nebo nemusíte práci měnit, pak je takové ultimátum zbytečné riziko,“ doplňuje Klusoň.
S rostoucí inflací se stále více lidí ptá, zda by neměla být také jedním z argumentů ve prospěch vyšší mzdy. Vyděláváme-li pět let stále stejně, v důsledku inflace je to reálně stále méně. Richterová i Klusoň se shodují na tom, že by inflaci zmínili. Podobně jako osobní důvody by však neměla být hlavním argumentem.
Co když mi mzdu nezvýší
Zamítnutím zvýšení platu nemusí debata o tvém ohodnocení ve firmě skončit. Můžete si povídat i o jiných benefitech, které firma nabízí nebo které by tě zajímaly. V hlavním městě například může být zajímavé parkovací stání zdarma. Možná bys chtěl kromě vyššího platu i více dovolené, vyšší příspěvek na vzdělávání nebo sport.
Všimni si, jestli se ti firma snaží vyjít vstříc a najít kompromis. Zvaž, jestli více peněz potřebuješ urgentně, nebo můžeš pár měsíců počkat. Je možné, že se tvou žádost jen nepodařilo správně načasovat.
Neúspěšná jednání o platu mohou být i důvodem k odchodu. Zejména v případě, kdy z druhé strany nevidíš ochotu nebo další rozhovory o platu schválně měsíce odsouvají a máš pocit, že nadřízený nedodržel vaši dohodu.
Upozornit na chybu
- pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.