Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
14. července 2022 v 14:44
Čas čtení 1:04
Adéla Ježková

Stovky žen žalují Uber kvůli sexuálnímu násilí, řidiči se ho měli dopouštět již v roce 2014

Stovky žen žalují Uber kvůli sexuálnímu násilí, řidiči se ho měli dopouštět již v roce 2014
Zdroj: Unsplash/Paul Hanaoka
PODNIKÁNÍ SEXUÁLNÍ NÁSILÍ SEXUÁLNÍ OBTĚŽOVÁNÍ ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Přes 500 žen žaluje společnost Uber. Tvrdí, že je řidiči sexuálně napadli.

V žalobě, na kterou upozornil server CNBC, se uvádí, že „řidiči Uberu unášeli, sexuálně napadali, týrali, znásilňovali, věznili, pronásledovali, obtěžovali nebo jinak napadali“ cestující ženy v různých státech USA. Advokátní kancelář, která stížnost podala, uvedla, že má asi 550 klientek.

„Již v roce 2014 si společnost Uber byla vědoma toho, že její řidiči sexuálně napadají a znásilňují cestující ženy,“ uvedla advokátní kancelář s tím, že od té doby útoky nevymizely. Jen v letech 2019 a 2020 totiž společnost obdržela 3 824 hlášení závažného sexuálního napadení od nedobrovolného líbání po znásilnění. Počet nahlášených sexuálních útoků se oproti letům 2017 a 2018 sice snížil o 38 %, není ovšem jasné, zda na to měla vliv pandemie covidu-19, kdy služby využívalo méně lidí.

Nemůžeme nést odpovědnost za řidiče, míní Uber

Společnost sice podle advokáta Adama Slatera v posledních letech krizi sexuálních útoků uznala, ale její reakce byla pomalá a nedostatečná, což mělo „strašlivé následky“. Uber v posledních letech zavedl řadu bezpečnostních opatření, přesto společnost v soudních sporech tvrdila, že nemůže nést odpovědnost za své řidiče, které považuje za nezávislé dodavatele, nikoli za zaměstnance.

Žaloba přichází v době, kdy Uber čelí dalšímu skandálu souvisejícímu se stovkami tisíc uniklých interních dokumentů, které získal deník The Guardian. Materiály ukazují, jak se společnost snažila během svého největšího růstu získat podporu diskrétními námluvami s premiéry, prezidenty, miliardáři, oligarchy a mediálními magnáty.

Uber měl údajně také využívat tajné technologie ke zmaření policejního vyšetřování a vidět světlou stránku v možných násilných střetech mezi svými řidiči a provozovateli taxislužeb. Deníku měl dokumenty poskytnout Mark MacGann, který ve společnosti pracoval v letech 2014 až 2016 jako její hlavní lobbista v Evropě.

Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více