Ceny pšenice celosvětově stoupají od začátku ruské invaze na Ukrajinu, razantní krok z Asie situaci jen zhoršil.
Ceny pšenice v pondělí vyskočily na nové rekordní maximum poté, co se Indie o víkendu rozhodla zakázat vývoz této komodity, protože její úrodu zasáhla vlna veder. Po otevření trhu v Evropě tak vzrostla cena pšenice až na 435 eur za tunu. Informuje o tom France24 a The Times of India.
Globální ceny pšenice stoupají od začátku ruské invaze na Ukrajinu koncem února. Válka vyvolala obavy o dodávky komodity na trhy, jelikož Ukrajina patří k významným pěstitelům a loni se podílela 12 procenty na světovém exportu pšenice.
Prudký růst cen je rovněž důsledkem nedostatku hnojiv a rizika slabší úrody. To podpořilo růst inflace na celém světě a vyvolalo obavy z hladomoru a ze sociálních nepokojů v chudších zemích.
Indie má obavy o svoji soběstačnost
Indie, druhý největší světový producent pšenice, v sobotu oznámila, že po nejteplejším březnu ve své historii zakazuje export. Vláda v Novém Dillí v této souvislosti uvedla, že řada faktorů včetně nižší produkce a výrazně vyšších globálních cen vyvolává obavy o potravinovou bezpečnost svých 1,4 miliardy obyvatel.
Vývozní dohody uzavřené před 13. květnem mohou být dodrženy, ale pro dodávky po tomto datu je nutný souhlas vlády. Vývoz by se však mohl uskutečnit i tehdy, pokud by se na Indii obrátila jiná vláda se žádostí o pomoc, a ta by byla schválena „k uspokojení jejich potřeb v oblasti zajišťování potravin“.
Indie, která vlastní velké rezervní zásoby, již dříve avizovala, že je připravena pomoci vyplnit část z výpadku dodávek způsobených ukrajinskou válkou.
Zákaz vývozu vyvolal ostrou kritiku skupiny sedmi průmyslově nejvyspělejších zemí světa (G7), které uvedly, že taková opatření zhorší krizi spojenou s růstem cen komodit.