Pro pořízení nemovitosti potřebují mladí lidé do 36 let složit alespoň 10 % vlastních peněz. U nemovitosti za šest milionů korun tedy mohou dostat úvěr na 90 % a zbylých 600 tisíc zaplatit ze svých úspor. Žadatelé starší 36 let ovšem musí mít k dispozici vyšší částku, tedy 20 % z hodnoty pořizované nemovitosti. Tak zní pravidla České národní banky, která platí od začátku dubna.
Levnější hypotéku mohou žadatelé do 36 let uplatnit také u Komerční banky. „Oproti stávající nabídce se tedy de facto jedná o slevu 0,4 procentního bodu pro mladé klienty, kteří nemají dostatek vlastních zdrojů nebo dostatečné zajištění,“ říká mluvčí KB Michal Teubner.
Česká spořitelna zase nabízí slevu z úrokové sazby individuálně, a to bez ohledu na věk žadatele. Přesnou výši ovšem banka nespecifikovala. „Nejnižší úrokové sazby u hypotéky České spořitelny se slevou na úrokové sazbě získají klienti, kteří splácejí hypotéku z aktivního účtu vedeného u ČS a mají sjednáno pojištění schopnosti splácet úvěr,“ uvádí šéf hypotečních úvěrů v České spořitelně Filip Belant.
Naopak nižší sazby neposkytuje mladým lidem Raiffeisenbank. „Nechceme diskriminovat ostatní žadatele, kteří jsou diskriminováni už tím, že musejí splnit přísnější podmínky týkající se bonity,“ odůvodňuje pro Refresher mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiserštová.
Udržet si klienty do 36 let je přitom pro většinu bank klíčové, neboť u nich tvoří skoro polovinu všech žadatelů o hypotéku. „Mladí jsou zhruba 40 procent naší produkce,“ říká například mluvčí ČSOB Patrik Madle. Březnový průzkum NMS Market Research pro ČSOB navíc ukázal, že koupi nebo stavbu nemovitosti plánuje v horizontu 12 měsíců každý desátý mladý Čech ve věku 26 až 36 let, tedy přibližně 150 tisíc lidí.
Výhody od bank nejsou vše, míní experti
Mladí by si však výhody poskytnuté bankami měli vždy dobře propočítat. Sice dostanou nižší úrokovou sazbu, ale celkově mohou splácet více za pojištění. „Krytí navíc nemusí být dostatečné. Každý klient by měl zvážit, zda se pojištění od banky opravdu vyplatí a zda nabízí adekvátní pojistné krytí za cenu, kterou klient bude platit,“ vysvětluje pro Refresher hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.
Rozhodování o tom, zda si pořídit vlastní bydlení, paradoxně nesouvisí jen se situací na hypotečním trhu. „V případě, že se mladí rozhodnou vyčkat, například jeden až tři roky, až se situace na poli úrokových sazeb ‚znormalizuje‘, mohou mezitím zvýšit ceny nemovitostí. A hlavně nemovitost, kterou si přáli koupit, už nemusí být k dispozici,“ upozorňuje Novák.
Pro pořízení nemovitosti také doporučuje našetřit si z vlastních prostředků více peněz. „Mnohem lepší je mít okolo 30 procent, protože splácet hypotéku a žít z měsíce na měsíc je velmi riskantní. Situace a ekonomika se mohou rychle měnit, což vidíme poslední dva roky z velmi blízkého pohledu,“ míní odborník.
Pokles cen nemovitostí je v nedohlednu
Zdražování nemovitostí neustává. Z HB Indexu, který sleduje hodnotu nemovitostí, vyplývá, že ceny pozemků vzrostly za pouhé tři měsíce o téměř 6 %, meziročně pak růst přesáhl 23 %. Byty zase oproti minulému čtvrtletí zdražily o 5 %.
Výraznější pokles cen nemovitostí v příštích šesti měsících však odborníci považují za krajně nepravděpodobný. „Spíše bych čekal další zdražování. Stavební materiály i samotná práce v nedávné době na cenách přidávaly, navíc se mnoho lidí snaží před další inflací zajišťovat investicemi do nemovitostí, takže prodávající skutečně zatím nemají mnoho důvodů slevit,“ říká hlavní ekonom Cyrrus Vít Hradil.
Ke zlevnění nemovitostí by totiž podle Hradila bylo nutné obecné ochlazení ekonomiky, růst nezaměstnanosti a propad příjmů. „To by trh přivedlo větší množství lidí, kteří by prodávali z nouze. Nic podobného se ovšem během pár měsíců nedá očekávat,“ míní ekonom.
Jak tedy postupovat při pořizování své první nemovitosti? „Základem je velmi dobře vybrat nemovitost a také ji bezpečně zakoupit, zvolit pro ni správnou hypotéku na základě srovnání celého trhu a samozřejmě mít kvalitní pojištění i finanční rezervu. Zde doporučuji využít služeb konzultanta, který s celým procesem pomůže. Má odpovědnost za bezproblémový výsledek a může vyřešit řadu věcí přímo na bankách,“ shrnuje Novák na závěr.