Ruský plyn jen za ruské rubly. Co to pro Evropu znamená a jaké jsou její možnosti? Redakce Refresheru se podívala na názory expertů.
Účty za ruský plyn si odběratelé „znepřátelených“ zemí již nemohou zaplatit v eurech či dolarech, ale nově v ruských rublech. Pokud k tomu nepřistoupí, dodávky energetických surovin se jim pozastaví. Tak zní dekret, který ruský prezident Vladimir Putin minulý týden podepsal.
Mezi tyto „nepřátele“ uvádí Rusko více než čtyři desítky států, které uplatňují protiruské sankce. Vedle Evropské unie je to Ukrajina, Velká Británie, Švýcarsko, USA, Kanada, Jižní Korea a Japonsko. V praxi by to vypadalo tak, že by si firmy z těchto vyjmenovaných zemí otevřely účty v ruské bance. Eura či dolary by směňovaly za rubl a povinně by je převáděly ruskému plynárenskému gigantovi Gazpromu.
Na první platbu ale mají zahraniční kupci ještě čas. Dodávky plynu po 1. dubnu by měli zaplatit na přelomu dubna a května, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v rozhovoru s televizí Rossija 1.
„Nechceme svým zákazníkům komplikovat život. Rusko bylo vždy spolehlivým dodavatelem (...) Vše proto bude rychlé, jasné, srozumitelné,“ poznamenal kremelský mluvčí. Zároveň nevyloučil, že podobná platba může nastat u dalšího zboží, a to například u ropy, obilí, kovů, hnojiv, uhlí nebo dřeva.
Bez rublu nejsou energie?
Proč ale záleží na tom, jestli se za ruský plyn platí v rublech? Pokud na to klíčoví odběratelé přistoupí, budou podporovat nejen Putinovu ekonomiku jako dosud, ale navíc i ruskou měnu. Rubl by díky tomu mohl výrazně posílit.