Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
23. března 2022 v 16:00
Čas čtení 2:24
Kuni Nguyenová

Válka na Ukrajině zdraží Čechům pečivo i maso až o desítky procent. Řešení je v nedohlednu

Válka na Ukrajině zdraží Čechům pečivo i maso až o desítky procent. Řešení je v nedohlednu
Zdroj: Pexels.com
EKONOMIKA A FINANCE CENA POTRAVIN VÁLKA NA UKRAJINĚ
Uložit Uložené

Výpadky „v obilnicích Evropy“, ale i růst cen hnojiv, pohonných hmot a energií brzy zahýbou s cenami potravin v Česku. Efektivně zmírnit zdražování je však prakticky nemožné, míní oslovení analytici.

Mouka a cukr byly podle dat českých statistiků v únoru o čtvrtinu dražší než loni, máslo zase o 30 procent. Cena pečivo během roku stoupla o 11,3 procenta. Lidé si připlatili také za mléko, sýry a vejce, a to o 8,8 procenta. Ceny masa byly v únoru vyšší o téměř dvě procenta, přitom ještě v lednu meziročně klesly o necelé procento.

Během měsíce vzrostly ceny zeleniny o necelých šest procent. Sýry a tvarohy zdražily až o dvě procenta, podobně na tom byly uzeniny a drůbeží maso. Cena pekárenských výrobků a obilovin stoupla o 1,6 procenta.

„Růst cen potravin a zemědělských výrobků byl vzhledem ke stoupajícím nákladům na zemědělství již předtím nevyhnutelný. Nicméně válka zdražování urychlila,“ říká pro REFRESHER agrární analytik Petr Havel.

Inflace v únoru činila 11,1 procenta. Ekonomické dopady války se však plně promítnou až v následujících měsících. „Nebylo by velkým překvapením, kdyby v březnu vzrostly až o 15 procent. Bohužel však nelze vyloučit i rychlejší zdražování,“ říká Tomáš Volf ze společnosti Citfin. S patnáctiprocentní inflací počítá také analytik Štěpán Křeček z BH Securities nebo hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Pšenice nad zlato

Signály o prudkém zdražování pochází ze zemědělské výroby. Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) připomíná, že Rusko a Ukrajina tvoří za běžného provozu třetinový podíl na celosvětovém vývozu obilovin. Kvůli válce se ale vývoz nyní prakticky zastavil. 

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více