Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Společnost Titans freelancers má ve své databázi kolem 13 000 IT specialistů. Vizí jejích zakladatelů je vytvořit mezinárodní společnost, která dokáže propojovat kandidáty s projekty po celém světě.
Marek Greško a Róbert Dusík před téměř deseti lety založili společnost Titans freelancers, která propojuje projekty a IT specialisty. Od správcovské společnosti Sandberg Capital získali investici a koupili českou IT outsourcingovou společnost Bridgewater. Poté, co se stali jedničkou v rámci IT outsourcingu na slovenském trhu, je jejich vizí vytvořit mezinárodní společnost, která bude propojovat IT odborníky se zákazníky po celém světě.
Během roku se vám podařilo získat investici od slovenské správcovské společnosti Sandberg Capital a následně koupit majoritní podíl v českém Bridgewateru. Co očekáváte od této spolupráce?
Marek Greško: Od založení Titans freelancers jsme chtěli být mezinárodní. Prvním cílem však bylo stát se jedničkou na slovenském trhu a teprve potom vstoupit na trh mezinárodní. Nabízelo se několik možností, jak expandovat.
Jednou z možností bylo zakládání poboček. V nové zemi ale začínáte v podstatě od nuly. Viděli jsme, že konkurence otevírala pobočky v jiných zemích, ale postupně je i zavírala. Problémem je, že neznáte kulturu země a pro fungování je zapotřebí téměř dennodenní přítomnost majitele. Druhým potenciálním řešením byl franchising.
Nejsme ale fastfood a pro úspěšné fungování nestačí důkladný popis toho, jak připravit dobrý burger. Nejlepším řešením pro nás byla možnost koupě již rozjeté zahraniční společnosti. Neměli jsme však zkušenosti s akvizicemi, a tak jsme se rozhodli uzavřít partnerství se správcovskou společností Sandberg Capital. Získali jsme finance a zároveň partnera, který má zkušenosti s podobnými transakcemi, za výměnu podílu v Titans.
Zdroj: Titans freelancers
Proč jste se rozhodli právě pro spojení sil s Bridgewaterem?
Marek Greško: Hledali jsme partnery, kteří mají stejnou chemii a dělají podobný byznys jako my. To byl hlavní důvod, proč jsme si vybrali Bridgewater. Přesvědčila nás komunikace s jednatelem Jakubem Konečným, který přemýšlí podobně jako my a jeho firma má stejnou kulturu jako ta naše.
Koupí Bridgewater jste se posunuli na český trh. Jak zatím hodnotíte své působení na něm?
Róbert Dusík: Na českém trhu se daří tak dobře, jak se daří Bridgewater. Jim se daří výborně, takže se výborně daří i nám. (smích) Český trh již známe, protože jsme tam měli zákazníky i v době, kdy jsme fyzicky působili jen na Slovensku. Podařilo se nám tak získat společnost, která si vybudovala silnou značku a dobré vztahy, díky tomu se nám nyní spolu daří lépe.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Jak funguje IT freelancing na Slovensku.
Zda pandemie ovlivnila IT sektor a poptávku po IT specialistech.
Jaké má výhody pracovat jako IT freelancer ve srovnání se zaměstnáním na TPP.
Např.:
Lístok ZDARMA na linke Bratislava – Viedeň/Schwechat
, 15 % zľava na nákup výživových doplnkov VOXBERG
nebo 30-dňová výzva s ChatGPT od Jazykového mentoringu ZDARMA
Navíc máme zákazníky, kteří jsou federální a působí zároveň na českém i slovenském trhu. Když jsme se spojili, potěšilo je to. Nyní požadavek na IT specialistu nepůjde na dvě fronty a nebudou se o ni bít čtyři interní lidé. Je to konsolidace trhu. Tam, kde jste měli konkurenty, máte nyní společníky, kteří mezi sebou sdílejí informace.
Před založením Titans freelancers jste oba pracovali jako IT specialisté. Co byl pro vás impuls založit firmu, která propojuje IT specialisty se zákazníky?
Marek Greško: Oba jsme vystudovaní a bývalí ajťáci. Já jsem studoval v Trnavě a Robo v Žilině. Když jsme skončili školu, oba jsme programovali. Prošli jsme si různými pozicemi a pracovali jsme v různých programovacích jazycích. Měli jsme možnost vyzkoušet si práci i jako freelanceři a viděli jsme, jak funguje trh v IT sektoru a jak společnosti fungují s IT specialisty.
Když se vrátím o deset let zpět, do doby, kdy jsme zakládali Titans freelancers, často ajťáky vybírali lidé, kteří našemu odvětví vůbec nerozuměli. Další problém, na který jsme často naráželi, byl i ten, že pokud zareagujete na deset projektů, tak vám možná odepíší z jednoho. Nedají vám ani vědět, jestli pozici již obsadili, nebo ne. Z manažerských pozic jsme navíc viděli na to, jaké procento si braly zprostředkovatelské agentury.
Chtěli jsme to změnit, protože IT sektor máme rádi a pocházíme z něj. U nás je model financování rámcován. Dbáme na to, abychom měli transparentní komunikaci a aby s ajťáky komunikovali jen ajťáci. Podle těchto hodnot se nám daří držet celé fungování Titans. Jsou to jedny z pilířů, na kterých stojí naše společnost. Máme jich víc, ale tyto patří k důvodům, proč jsme se rozhodli vybudovat společnost Titans.
Zdroj: Titans freelancers
Hovoříme-li o freelancerech v IT byznysu, máme si představit někoho, kdo pracuje na živnost nebo jako s. r. o. a funguje na nějakých časově ohraničených projektech pro různé firmy? V čem je to výhodnější než být IT specialistou zaměstnaným na trvalý pracovní poměr?
Róbert Dusík: Trend freelancingu narůstá a nás to těší. Přeje tomu doba a také vysoká poptávka po IT lidech na trhu. Navíc to už není krok do neznáma. Ještě před šesti lety měli lidé obavy. Co se mnou bude, když přejdu na fungování přes živnost nebo s. r. o.? Vždyť ve stálém zaměstnání mám nemocenskou, dovolené, stravenky.
Obavy se pomalu rozplývají také díky tomu, že jsme na trhu. V IT sektoru momentálně funguje na freelance 15 až 20 % lidí. Každý rok procento stoupá a za poslední dva roky očekáváme ještě větší nárůst. Navíc narostla i průměrná délka kontraktů. Každému říkáme, že je-li chytrý IT freelancer, nemá se čeho bát. Lidé najednou mají větší svobodu a flexibilitu.
Trend freelancingu narůstá a nás to těší. Přeje tomu doba a také vysoká poptávka po IT lidech na trhu.
Osm měsíců působí na jednom projektu, pak stráví měsíc na dovolené, a když se vrátí, pustí se do dalšího projektu, na kterém pracují dejme tomu rok. Naši IT specialisté se nezaměřují na to, aby co nejdéle působili právě pod jednou konkrétní značkou. Důležitější je pro ně zajímavost projektu.
V čem je freelancer výhodnější z pohledu firmy? Je to fakt, že si za IT specialistu nemusíte platit celoročně?
Marek Greško: I toto je jeden z parametrů, ale má to řadu výhod. Další výhodou je to, že průměrná doba, než najdete člověka na hlavní pracovní poměr, je 6 měsíců. U freelancerů je to v průměru deset pracovních dní. To je obrovský rozdíl. Abych uvedl příklad, představte si, že máte firmu, pracujete na projektu, blíží se konec roku a víte, že nestíháte. Potřebuje dejme tomu šest java developerů navíc.
Najít lidi na HPP byste do konce roku jednak ani nestihli a jednak po skončení projektu byste museli navíc dále platit lidi, pro které nemáte práci. Mnoho velkých korporátních společností má předepsaný počet zaměstnanců a nemohou přijmout další. Spolupráci s freelancerem si dají do nákladů jako službu a nemusí zvyšovat mzdové náklady.
Je pro IT specialisty zajímavější fungování ve více projektech i z pohledu nabírání zkušeností?
Róbert Dusík: Pokud se plynule posouváte z jednoho úspěšně dokončeného projektu do druhého, i firmy na vás dívají jako na člověka, který je stále „v ráži“ a posouvá se vpřed. Není to někdo „poznamenaný“ jednou firmou 25 let, ale je dynamičtější a flexibilnější. Člověk roste odborně více než při dlouhodobé a obzvlášť monotónní práci pro jednu firmu. Nechceme říci, že neexistují firmy, kde dlouhodobě nelze růst.
Průměrná doba, než najdete člověka na trvalý pracovní poměr, je 6 měsíců. U freelancerů je to v průměru deset pracovních dní.
Máme zde kvalitní firmy jako Sygic nebo Pixel Federation a lidé v nich řeší jeden zajímavý projekt za druhým. Ale na našem trhu je to spíše světlá výjimka. Většinou to funguje tak, že se zrealizuje jeden větší zajímavý projekt a zbytek času (často i roky) probíhá jeho údržba a další, již pomalejší rozvoj. Čest výjimkám! A to už není zrovna fáze, která vás jako progresivního IT specialistu posouvá zásadně dopředu.
Jak vypadá proces, při kterém propojíte vhodného IT specialistu s firmou, která jej potřebuje?
Marek Greško: Firma na začátku zadá požadavek, jakého IT specialistu potřebuje. Pokud jde o stálého zákazníka, většinou přesně víme, koho potřebují. Firma komunikuje s account manažerem, který IT segment dokonale zná a pochází z něj, takže jsou si rovnocennými komunikačními partnery. Spolu s klientem vytvoří přesný požadavek, zvolí správné technologické požadavky, stanoví rozpočet, délku spolupráce i datum nástupu.
Na obsazení projektu vhodným IT specialistou máme 4D výběrový proces. Prvním kolem jsou naši recruiteři, kteří se specializují pouze na hledání IT specialistů. Druhým kolem je zpracování vhodných kandidátů account manažerem, který vybere maximálně 2 až 5 nejlepších kandidátů, které následně prezentuje zákazníkovi.
Nejsme společnost, která posílá mnoho životopisů. Ideální stav je jeden životopis, jedna obsazená pozice, jeden spokojený zákazník a jeden spokojený freelancer. Tímto svědomitým výběrem šetříme čas našim zákazníkům a šetříme je před absolvováním zbytečných pohovorů a prohlížením velkého množství nevhodných CV. Třetím kolem je pohovor u zákazníka, který sám zváží, zda mu adept sedí nejen zkušenostmi, ale také lidsky. Posledním, čtvrtým kolem je prověřování referencí o daném IT specialistovi.
Zdroj: Titans freelancers
Vedete si podrobnou evidenci?
Róbert Dusík: Sledujeme úplně všechno. Pro nás je klíčové rozpoznání kandidáta, „prokouknutí“ ho nejen jako specialisty, ale také jako člověka, osobnosti. Nejsme zde proto, abychom našli nejlepší lidi na trhu. Pro nás je důležité najít nejlepší spojení. Máme-li projekt, který je méně náročný, a dodáme člověka, který nemá až takové zkušenosti, ale s klientem si sedne po všech stránkách, tak to bude fungovat.
Pokud vyberete super odborníka na nenáročný projekt, nevydrží tam ani dva měsíce, neboť ho to nebude motivovat. Je to o tom, aby se druhá strana od nás dozvěděla mnohem více než informace ze životopisu, jehož standardní výpovědní hodnota se pohybuje na úrovni 30—50 %.
Za co všechno v rámci spolupráce s firmou a také IT specialistou ručíte?
Róbert Dusík: V první řadě nedodáváme dílo, ale dodáváme IT služby prostřednictvím IT specialistů. Na konci každého měsíce máme výpočet hodin, které byly dodány, a za ty se platí. Neručíme za výsledek projektu, protože na to nemáme vliv. Ručíme za to, že si IT specialista odvede svoji práci nejlépe, jak to jde, a tak, aby byl zákazník s jeho činností a komunikací spokojen. O tom to celé je.
Pandemie je velmi špatná pro celý svět. Spoustu odvětví srazila byznysově na kolena. IT byznys ale raketově vystřelila.
Často se splatnosti faktur ze strany klientů pohybují mezi 60 až 90 dny. My garantujeme našim specialistům 30denní splatnosti faktur. I to je další důvod, proč s námi chtějí IT specialisté spolupracovat. Vidí platební schopnost naší společnosti. Lidé potřebují vědět, že nebudou muset čekat na peníze dva nebo tři měsíce, jelikož běžné výdaje každého z nás se točí na měsíční bázi. Snažíme se pomáhat i z opačné strany. Pokud spolupráce nefunguje, hledáme řešení a v krajních případech i rychlou náhradu.
Jak ovlivnila pandemie svět IT freelancerů?
Marek Greško: Řekl bych to asi takhle. Pandemie je velmi špatná pro celý svět. Spoustu odvětví srazila byznysově na kolena. IT byznys ale raketově vystřelila. Před ní byla situace na trhu taková, že firmy upřednostňovaly freelancery, kteří byli ochotni po dobu trvání projektů sedět v jejich kancelářích. Freelanceři zase upřednostňovali projekty, které mohli dělat z domova. Přestože jsme měli databázi odborníků a klientů, neuměli jsme obsadit tolik projektů.
Pandemie zavřela kanceláře, všichni zůstali doma a to nám pomohlo obsadit více projektů. Kromě toho extrémně stoupla poptávka po IT specialistech. Firmy začaly závodit v tom, kdo přiláká více zákazníků v online prostoru. Kdo bude mít hezčí internetbanking, kdo nabídne službu na méně kliků. Pandemie tedy globálně nastartovala IT sektor a obrovská poptávka po IT specialistech je celosvětový problém.
Trh IT se však začal globalizovat a je stále běžnějším jevem, že i adept ze Slovenska získá projekt v německé společnosti, dělá ho z domova a postačí mu znalost anglického jazyka. My máme v databázi asi 13 000 specialistů nejen ze Slovenska, ale také z Česka a Ukrajiny. Naší dlouhodobou vizí je vytvořit mezinárodní společnost, která dokáže propojovat kandidáty s projekty po celém světě.
Jste součástí platformy Slovensko Digital, která se snaží o zkvalitňování IT služeb i ve státních projektech. Nemůžu se proto nezeptat, který segment si podle vás zoufale zaslouží digitalizaci.
Marek Greško: Určitě bych začal zdravotnictvím. V dnešní době je opravdu divné, že musíme jít k jednomu lékaři na RTG a poté se snímkem vypáleným na CD k dalšímu lékaři. Pokud bych si ji, nedejbože, zapomněl, musím tam jít znovu. Potom zde máme výměnné listy. Musím jít nejprve k jednomu lékaři jen proto, abych mohl jít k jinému. Všechno mělo být dávno v digitální formě včetně digitální zdravotní karty. Vezměte si, kolik času zabere lékaři denně vypsat 10 výměnných listů. Ten čas by mohl raději věnovat pacientům.
Pandemie globálně nastartovala IT sektor a obrovská poptávka po IT specialistech je celosvětový problém.
Róbert Dusík: Smutné je, že v soukromých zdravotnických zařízeních už tohle všechno funguje. Všichni si platíme zdravotní pojištění, ale chceme-li mít služby alespoň trošku blíže Západu, musíme si zaplatit dalších 800 až 1 000 eur (20 až 25 tisíc korun — pozn. red.) ročně. Pak mi před ošetřením přijde SMS notifikace a namísto čtyř hodin čekání si počkám půlhodinku. Šest let se tu mluví o projektu e-Health, ale je to jen takový abstraktní pojem a mnoho z toho, co bylo slibováno, zatím vůbec nefunguje. Digitalizaci zdravotnictví bychom si zasloužili všichni.