Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Pokud se nesoustředíme na práci, trvá nám déle a není dostatečně kvalitní.
Sedíš v práci ve stresu, zda stihneš dokončit vše, co máš. Uděláš si kávu, promluvíš si s kolegou. Přečteš si zprávu od kamaráda. Podíváš se na slevy v e-shopech. Uběhne hodina a zjistíš, že jsi dohromady nic neudělal. Vrátíš se tedy k práci. Po pěti minutách však z neznámých příčin skroluješ Instagram.
Zdroj: Pexels/Tima Miroshnichenko
Odběhneš si pro vodu, kde potkáš jiného kolegu. Opět prohodíš pár slov. Už jsi v práci téměř dvě hodiny a stále ses nikam neposunul. Stres stoupá, nutíš se do práce. Podvědomě však tvá mysl vybírá donášku, odkud si objednáš oběd. Čas plyne a z práce neubývá. Pravidelně se ti stává, že po osmi hodinách pracovní doby odcházíš unavený, tvé povinnosti se však přesouvají na další den.
Za neefektivní prací často stojí problémy s koncentrací. O tom, jak se dá naše schopnost soustředění na práci zlepšit, jsme si povídali s PhDr. Annou Matúsovou ze společnosti Performia, která má více než 25letou praxi s pracovní etikou.
Umění koncentrace je o tom, že dokážeme směřovat svou pozornost na věci, které jsou důležité.
„Každý má v rámci pozornosti daný nějaký potenciál. Jsou lidé, kteří se dokáží od narození soustředit lépe, a pak jsou ti, kteří s tím mají problém. Rozdíly vidíme již při dětech. Některé dokážou celou hodinu sedět ve škole a poslouchat paní učitelku, jiné sledovat každého motýla letícího kolem. Umění koncentrace je o tom, že dokážeme směřovat svou pozornost na věci, které jsou důležité. Tehdy podáváme dobré výkony. Pokud nám pozornost utíká všemi směry a snažíme se dělat vše najednou, zapomínáme a děláme chyby,“ říká Matúsová.
Samotná schopnost dobré koncentrace se jen tak den ze dne změnit nedá. Můžeš se však naučit, jak cíleně řídit svou pozornost. Na čem všem však třeba zapracovat, když se chceš naučit pracovat efektivně?
1. Nenech se rušit
Problémem, proč se nedokážeš soustředit, může být i samotné pracovní prostředí. Mnoho společností funguje v open space kancelářích, kde pracuje spousta lidí pohromadě. Když si představíme takovou typickou kancelářskou scénku, lidé s dobrou koncentrací většinou pracují na svých zadáních. Ti s horší se snaží jakkoliv odpoutat pozornost nejen svou, ale i ostatních.
Začnou vyprávět zážitky z předchozího dne. Řeší si dlouhé osobní telefonáty. Kontrolují sociální sítě. Čas běží a jejich práce stojí.
„Co je horší, umí stáhnout i pozornost lidí, kteří byli do té doby soustředění na práci. Pokud na něčem pracujeme, kolegovi, kteří odvádí naši pozornost, bychom měli umět zdvořile říci: Nech mě to prosím dokončit, hned se ti budu věnovat,“ říká expertka na pracovní etiku Matúsová.
Pokud odejdeš od něčeho, čemu ses aktuálně věnoval, bude ti trvat déle znovu se v tom zorientovat. Pokud nejde o něco skutečně závažného, mělo by být tvou prioritou dokončení zadání, nikoli debata s kolegou nebo rychlý průzkum sociálních sítí.
Zdroj: Unsplash/Campaign Creators
2. Nauč se plánovat
Pokud si věci plánujeme předem, máme větší šanci, že je dotáhneme do konce. Plánování jde ruku v ruce s koncentrací. Díky soustředění pozornosti totiž své plány dokážeš dotáhnout do konce.
Ne všichni umí plánovat. Jsou lidé, kteří nevědí, co bude druhý den, a jsou lidé, kteří mají všechno přesně naplánované. Plánování je dobrým nástrojem k tomu, abychom dokázali řídit svou pozornost. Během dní, kdy jsme opravdu zaneprázdněni, je fajn udělat si „to do“ list. Mít v bodech napsáno, co přesně kdy uděláme.
„Ideální je řídit se pravidlem: co můžu udělat hned, prostě hned udělám. Vše, co je hotové, si více nevyžaduje mou pozornost, a tak se mohu koncentrovat na jiné. Když ukončím jednu věc, pustím se s plným soustředěním do druhé. Neskutečně to pomáhá lidem, kteří mají problém s koncentrací v práci,“ vysvětluje Matúsová.
Např.:
Lístok ZDARMA na linke Bratislava – Viedeň/Schwechat
, 15 % zľava na nákup výživových doplnkov VOXBERG
nebo 30-dňová výzva s ChatGPT od Jazykového mentoringu ZDARMA
Díky naplánovanému „to do“ listu můžeme získat velmi dobrý přehled o tom, v jakém stavu jsou naše pracovní záležitosti. Nemusíme je nosit v hlavě, a tak neodvádí pozornost od věcí, na kterých aktuálně pracujeme.
3. Nevyhýbej se komplikovaným zadáním
Naše mysl se přirozeně snaží vyhýbat myšlenkám, které jsou potenciálně nepříjemné. Podobně to funguje i s koncentrací. Mnohem hůře se budeš soustřeďovat na zadání, o kterých předem víš, že nebudou procházkou růžovou zahradou.
„Pokud máme z něčeho stres, přirozeně se nám do toho nechce. Je třeba si však zodpovědět, proč se toho vlastně bojíme. Když máme v nějaké oblasti znalosti a zkušenosti, práce nám jde jako po másle. Občas se stává, že lidé jsou v pracovním životě hozeni do vody a nikdo jim přesně nevysvětlí, co a jak mají dělat. Lidé mají většinou obavy přiznat, že něco nevědí. Povinnosti, se kterými se trápí, raději odkládají na později, lidově řečeno, nechávají je vyhnít,“ říká expertka.
Zdroj: Pexels/Karolina Grabowska
Čím více nám takových věcí „hnije v šuplíku“, tím má člověk větší stres z nedokončených věcí a hůře se mu soustředí na cokoliv jiného. Stále totiž myslí na to, co ještě nedokončil.
Při řešení komplikovaných úloh je dobré, pokud si je rozdělíš na menší celky. Speciálně tehdy, jde-li o zadání na více dní, případně týdnů. Pokud máš na nějaké zadání řekněme týden, měl bys každý den vědět, jak v rámci něho postupuješ a kam se posuneš další den.
4. Nauč se běhat dlouhé tratě
Schopnost koncentrace neovlivňuje pouze to, jak vyřešíš jednu úlohu. Zásadní je i tehdy, když chceš splnit nějaký dlouhodobý cíl.
„Představme si, že se například přihlásíte na kurz angličtiny. Pokud máte dobré schopnosti koncentrace, přizpůsobíte své aktivity a povinnosti tomu, abyste kurz mohli dokončit. Lidé, kteří mají problém s koncentrací, vám na začátku s nadšením říkají, jaký nový kurz objevili. Odhodlaně popíší, jak se jdou zlepšit v angličtině. Pokud je však potkáte za nějaký čas, pravděpodobně vám řeknou, že už na něj nechodí, protože právě objevili fantastický trénink jiu-jitsu. První impuls z okolí je totiž odlákal od prvotního cíle,“ pokračuje odbornice.
Pracovat na cílech vyžaduje nejen schopnost umět věci naplánovat. Měl by sis určit, kam se chceš posunout a jak se tam chceš dostat. V podstatě jde o to, jak se dostaneš z bodu A do bodu B. Svět kolem nás je plný lákadel a rozptýlení, ale díky soustředění se na svůj cíl, neodbočíš tak snadno tam, kam nemáš.
5. Špatná koncentrace snižuje kvalitu a prodlužuje čas
Každý typ zaměstnání vyžaduje jinou úroveň koncentrace. Obecně však platí, že pokud něco neustále odvádí tvou pozornost, prodlouží se čas, během kterého dokončíš zadání.
Co je horší, zvyšuje se i pravděpodobnost, že odevzdáš mnohem horší výsledek než v případě, kdyby ses na práci plně koncentroval.
Zdroj: Pexels/Karolina Grabowska/volně k užití
„Pokud se na něco soustředíme, naše práce má vyšší standard. Když se necháváme vyrušovat, je mnohem povrchnější. Všimněte si, že jsou lidé, kteří dosahují vysoký standard věcí, které předávají jako hotovou práci. Ať dělají cokoliv, na první pohled je zřejmé, že si na tom dali záležet. Rovněž jsou lidé, kteří běžně předávají věci pozdě a se spoustou chyb,“ vysvětluje Matúsová.
Dát si pozor na to, kam směřuješ svou pozornost, je prostě klíčové, chceš podávat dobré výkony a být kladně ohodnocen.
6. Hlídej si čas na sociálních sítích
Sociální sítě již v dnešní době neumíme oddělit od života. A často jsou dokonce součástí naší práce. Problémem se stávají tehdy, když máme něco udělat a místo toho strávíme dvě hodiny na Facebooku. Nad časem na sociálních sítích bychom měli převzít kontrolu. Jejich návštěva by měla být rovněž plánovaná.
Sociálním sítím bychom neměli dát možnost odvádět naši pozornost od práce. „Už při výchově dětí je důležité naučit je, aby si hlídaly čas na sociálních sítích,“ pokračuje Matúsová. Naplánovat bychom si však měli umět i pracovní pauzy.
Naše mysl si lépe odpočine tehdy, když ví, že má vyhrazený čas i na krátký relax. Na druhé straně odpočívání může být neefektivní, pokud během něj neustále myslíme na povinnosti, které jsme ještě nedokončili.