Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
5. října 2021 v 17:04
Čas čtení 2:30
Martina Havranová

Kauza Pandora Papers: o co jde a jakým způsobem nejbohatší lidé světa skrývají své bohatství?

PODNIKÁNÍ
Uložit Uložené

Nemovitosti v hodnotě desítek milionů, přesuny velkého množství peněz a tajemný svět firem v daňových rájích.

Pandora Papers je největším únikem dat v historii, na kterém pracovalo více než 600 investigativních novinářů z Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ).

Investigativci prošli 1,5 milionu souborů a téměř 3 terabajty informací a podařilo se jim dopodrobna nahlédnout do tajemného světa tzv. offshore firem. Přes ně nejbohatší lidé z celého světa cíleně přesouvají svá aktiva (nebo se je snaží ukrýt) do států, kde jsou zcela minimální nebo žádné daně. Následně prostřednictvím takových offshore firem skupují nemovitosti po celém světě.

Data unikla ze čtrnácti firem a finančních společností, které se věnují zakládání offshore firem. Ty vznikají v daňových rájích jako Panama, Belize, Seychely nebo Britské Panenské ostrovy. Uniklé údaje zachycují více než třicet let finančních operací v téměř čtyřiceti zemích světa. Projekt navazuje na kauzu Panama Papers z roku 2016, která už před časem poukázala na problémy světa offshore firem.

Přestože samotné založení offshorové firmy a přesun peněz do jiné země není nelegální, otázkou jsou spíše důvody, proč se pro ně bohatí lidé rozhodnou. Některé informace z Pandora Papers totiž vedou k domněnkám, že jde o praní špinavých peněz, vyhýbání se daňovým povinnostem nebo jde o pokusy skrýt majetek před veřejností.

Mezi zmíněnými jsou i někteří top politici včetně několika prezidentů, podnikatelé a celebrity. Projekt Pandora Papers odhaluje problémy offshore společností, přes které by se měly ztrácet odhadem až stovky miliard eur. Novináři z Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ) však zdůrazňují, že může jít jen o špičku ledovce a škody mohou být mnohem vyšší.

V podcastu Nahlas portálu Aktuality.sk česká investigativní novinářka Pavla Holcová uvedla, že na seznamu se nachází zhruba čtyřicet slovenských jmen, která se budou pomalu odkrývat. Mělo by jít převážně o podnikatele. Někteří z nich by se měli nacházet na sankčních seznamech Spojených států amerických s podnikáním na Slovensku.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Tříleté - 17 %
4 500 Kč 3 750 Kč
Účtuje se jednou za tři roky
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
8 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatného Mám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více