hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Ekonomika a finance

Gigantická firma nasbírala 300miliardový dluh, který je větší než ekonomika Česka. Srazí bitcoin i akcie na kolena?

Obrovský čínský developer Evergrande rozhoupal světové trhy, zatímco čínská vláda zasáhla proti kryptoměnám. Co se bude dít s kryptoměnami a akciemi?

Adam Novosad
5. 10. 2021 16:30 Čas čtení: 4:42
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Gigantická firma nasbírala 300miliardový dluh, který je větší než ekonomika Česka. Srazí bitcoin i akcie na kolena?
Zdroj: Pxfuel/CC0/volně k užití
Ekonomika a finance
0
Adam Novosad
5. 10. 2021 16:30
Čas čtení: 4:42

Gigantická firma nasbírala 300miliardový dluh, který je větší než ekonomika Česka. Srazí bitcoin i akcie na kolena?

Obrovský čínský developer Evergrande rozhoupal světové trhy, zatímco čínská vláda zasáhla proti kryptoměnám. Co se bude dít s kryptoměnami a akciemi?

Adam Novosad
5. říjen 2021, 16:30
Čas čtení: 4:42
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Gigantická firma nasbírala 300miliardový dluh, který je větší než ekonomika Česka. Srazí bitcoin i akcie na kolena?
Zdroj: Pxfuel/CC0/volně k užití
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Akciové trhy se propadly, spadla i cena bitcoinu a svět se obává, zda se neřítíme do obrovské krize. V Číně krachuje obrovský developer Evergrande, který si za poslední léta nabral 300 miliardové dluhy, ale postupně zjistil, že své závazky nedokáže splácet.

 

Ve stejné chvíli se Čína rozhodla zakročit proti kryptoměnám, jakékoliv transakce a obchodování označila za ilegální a vyhrožuje kryptonadšencům, že mohou skončit za mřížemi, pokud se digitálních mincí nevzdají.

 

Čeká svět dlouhodobý propad a krize? Měl by sis vybírat své peníze z akcií, do kterých jsi nyní investoval? A co se děje ve světě kryptoměn, kde 10 procentní propady hodnoty, o kterých se na akciových trzích mluví jako o závažné korekci, jsou jen běžným úterním ránem?

 

V tomto článku si přečteš:
  • Jak čínský developer Evergrande nasbíral dluhy za 300 miliard dolarů.
  • Čeho se svět obává pokud Evergrande brzy nadobro zkrachuje.
  • Co si o současném stavu na burze s akciemi myslí finanční expert.
  • Proč expert věří, že hodnoty akcií i tak překonají historické rekordy.
  • Zda je podle něj vliv potenciálního krachu Evergrande opravdu závažný.
  • Jak Čína zakázala kryptoměnové transakce.

 

Když zjistíš, že nedokážeš splácet 300 miliardové dluhy

Dluhy obrovského čínského developera Evergrande přesahují 300 miliard dolarů. Celý hrubý domácí produkt České republiky přitom v roce 2019 překročil hranici 250 miliard dolarů, a tak si běžný člověk jen těžko dokáže představit, jaké následky by mohl mít krach obrovské čínské společnosti.

 

Od 20. září se světové trhy zmítají v nejistotě z toho, zda Evergrande opravdu zkrachuje. V čem spočívá problém? Za posledních dvacet let se developerská společnost Evergrande rozrostla z lokální firmy na giganta, který tvoří kus čínské ekonomiky, a tak se svět obává, že případný krach způsobí dominový efekt a dluhy s sebou postupně stáhnou celý světový trh, informuje CNN.

 

Developer zaměstnává přes 200 tisíc pracovníků, po celé Číně má více než tisíc projektů a majetek firmy se odhaduje na více než 300 miliard dolarů. Své portfolio se společnost snažila rozšiřovat ze stavebnictví do fotbalu či zábavních parků.

 

Panický odprodej portfolia za miliardy

 

Zatímco světové trhy zůstávají v napětí, jak vyvrcholí krize v Evergrande, čínská společnost se podle všeho snaží své interní problémy vyřešit co nejrychleji. Nejen Evergrande, ale také společnost Hopson Development požádala 4. října hongkongskou burzu, aby dočasně pozastavila obchodování s akciemi obou firem. Jako důvod uvedla chystanou velkou transakci, informují Global Times.

 

V Číně se otevřeně debatuje o tom, že Hopson Development plánuje přebrat 51 procentní podíl v sekci správy majetku Evergrande. Za kontrolní podíl by měl Hopson zaplatit více než 4 miliardy dolarů, přičemž akvizice by měla být první ze série odprodejů součástí portfolia Evergrande, které chtějí přispět ke stabilizaci ekonomické situace obrovského čínského developera.

 

Za tento rok se hodnota akcií Evergrande propadla o více než 80 procent, což srazilo na kolena mnohé investory – vzápětí developer nedokázal splácet své závazky a vyplácet úroky z vypůjčených financí. Zatím stále neznámo, zda by v případě nejhoršího scénáře a bankrotu firmy rázně zakročila čínská vláda, protože hodnota aktiv Evergrande dosahuje dvě procenta čínského hrubého domácího produktu.

Problémem je fakt, že jeho dluhy jsou jen o trochu níže. Evergrande si napůjčoval peníze, aby se mohl stát jedním z architektů čínského stavebního boomu, ale najednou nepomohla ani přísnější kontrola nad financemi a developer nemá jak splácet své závazky.

 

V září už nezaplatil úroky z dluhopisů za 83,5 milionu dolarů, v pravidelných intervalech pak na firmu čekají nové závazky ve výši více než 50 milionů. Evergrande se po nevyplacení úroků dostal do 30 denní lhůty, ve které může závazky stále uhradit, ale firma se k finančním problémům nechce vyjadřovat.

 

Čínská vláda minulý týden podpořila svůj bankovní systém injekcí ve výši více než 15 miliard dolarů, ale zatím Evergrande neslíbila žádné záruky v případě, pokud opravdu zkrachuje. Nevyplacené peníze budou chybět investorům, kteří do Evergrande vložili prostředky, majitelům nedokončených bytů i dodavatelům, kteří za vykonanou práci neuvidí výplatu.

 

Žádná panika, ceny akcií podle experta i tak překonají rekordy

Analytik Stanislav Pánis z J&T Banky situaci na akciových trzích nevnímá jako radikální. Od výrazného propadu trhu v začátcích pandemie jsme podle něj nezažili výraznou korekci, a tak je zářijový pokles přirozený.

 

„Akciové trhy si během září procházejí určitou korekcí. Podle mě je to běžná korekce, protože korekce o 10 a více procent tu nebyla už přes rok, a tak bych žádným zásadním způsobem nepanikařil. Na trzích aktuálně panuje negativní atmosféra, která pramení z toho, že vrchol ekonomického oživení zřejmě máme za sebou a existují obavy, že centrální banky budou postupně redukovat měnovou akomodaci,“ konstatuje analytik.

 

„Dnes je jasné, že zvýšená inflace bude trvat déle a inflační tlaky budou vyšší, než centrální banky původně očekávaly. Znamená to, že spotřeba by mohla oživovat pomalejším tempem, než se očekávalo, což je jakýsi spouštěč korekce na trzích,“ vysvětluje Pánis svůj předpoklad.

 

Evergrande krachuje, ale vliv na světový trh je směšnýPánis se dotkl i krize v Číně, kde bankrotuje společnost Evergrande. Nejde však podle něj o událost, která by s sebou měla stáhnout celý světový finanční systém.

 

„V posledních týdnech k nervozitě na trzích přibylo napětí z vývoje v Číně, kde dochází k bankrotu obrovského developera Evergrande. Tento mix faktorů způsobil, že akciové trhy se dostaly pod prodejní tlak. Myslím si, že tento tlak bude stále pouze dočasný, protože světová ekonomika se obecně zpomalí, ale stále bude růst solidním a trendovým tempem,“ hodnotí.

 

Předpokládá, že dříve či později se akciové trhy vrátí k přepisování historických maxim a současná nervozita na trzích by neměla mít trvalejší charakter. Nemyslí si, že to, co se děje v Číně s Evergrande, které má závazky ve výši více než 300 miliard dolarů, by se přelilo do zbytku finančního trhu a regionů světa, protože mezinárodní expozice tohoto developera je směšné malá. 

 

Čína srazila rostoucí ceny bitcoinu či etherea

Výkyvy na akciovém trhu však vyvolaly rozruch i na trhu s kryptoměnami. Z Číny v posledních měsících přicházejí zprávy, které způsobují nejistotu mezi investory, protože asijská země začala systematicky vyhánět těžaře kryptoměny bitcoin ze svého území, přičemž minulý týden oznámila, že jakékoliv transakce digitálních mincí považuje za ilegální, informuje BBC.

 

„Kryptoměnové podnikatelské aktivity jsou ilegální finanční aktivity,“ vyjádřila se Čínská lidová banka, která je centrální bankou země. Banka chce zákazem obchodování s kryptoměnami podle vlastních slov ochránit majetek a prostředky obyvatel, i když zároveň patří mezi státy, kde je obchodování s digitálními mincemi nejrozšířenější.

 

Běžné obchodování s kryptoměnami je v Číně zakázáno od roku 2019, ale tentokrát čínská vláda pohrozila lidem, kteří v něm plánují pokračovat v následujících měsících, že jde o ilegální aktivitu, za kterou jim může hrozit stíhání a v nejhorším případě i vězení.

 

Toto oznámení z Číny vzápětí srazilo cenu bitcoinu o více než 2 tisíce dolarů, ale mezitím se stabilizovala a opět narostla. V současnosti se bitcoin obchoduje za přibližně 47 tisíc dolarů, druhá největší kryptoměna ethereum kolísá nad a pod hranicí 3,3 tisíce dolarů.

 

Trh zažíval v posledních týdnech pokles, když přišly zprávy z Číny, ale dokázal se posbírat. Bitcoin však zatím znovu nepřekonal psychologickou hranici 50 tisíc dolarů, i když mnozí analytici se předbíhají v odvážných tvrzeních o tom, kam až největší kryptoměna poroste. Za uplynulý týden narostla o 9,5 procenta, zatímco ethereum posílilo o více než 8 procent.

Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Pxfuel/CC0
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu ekonomika a finance
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
včera v 21:22
Francie začne mladým poskytovat kondomy zdarma. Macron chce snížit počet nechtěných těhotenství.
včera v 20:26
Jihokorejci omládnou o rok až dva. Nový zákon mění počítání věku.
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.